POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarAğız Kokusunu Önlemenin Yolları!

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları!
A

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları! Tuz veya Limon İle Gargara Yapın! Kabartma Tozu! Yoğurt Yiyin! Detaylar İçin…

Kötü nefes sizi çok utanç verici durumlara koyabilir ve sosyal yaşam, kariyer ve samimi ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. “Kesinlikle kötü nefes ilişkileri berbat edebilir”

Ağız sağlığını ihmal etmemeye özen gösterin.

Kötü nefes ağızdaki bakterilerden oluşabilir. Çalışmalar kötü nefesin nedeni olarak % 80 diş eti hastalığı, çürük, kirli protez, bademcik ve çatlak dolguların arasın sıkışmış gıda parçacıkları, gibi bazı faktörler nedeniyle olduğunu söylemektedir. Reflü, solunum yolu enfeksiyonları, karaciğer hastalığı ve diyabet gibi koşullar da kötü nefesin nedenlerinden olabilir.

Tuz veya Limon İle Gargara Yapın

Tuz ve limonla gargara yapmak ağızdaki bakterileri öldürür.Diş eti enfeksiyonlarını tedavi için de faydalıdır. 1 çay kaşığı tuzu1 dilim limonla ılık suda karıştırın. Yatmadan önce ağzınızı  bu suyla yıkayın. Birkaç gün içinde  diş etleri ve ağız sağlığının iyiye gittiğini göreceksiniz. Aynı zamanda kötü nefesten de kurtulmuş olacaksınız.

Limon diş etlerinde ve dilde bakteri oluşumunu engeller.

Kabartma Tozu

Etkili bir diş beyazlatıcı olarak bilinen kabartma tozu aynı zamanda kötü nefesi yenmek içinde etkilidir. Ya da kabartma tozu içeren bir diş macunu kullanın. Sıcak su ve kabartma tozunu su ile karıtabilirsiniz. Ağızda bakteri oluşumuna ve kötü kokuya iyi gelir.

Nane Yaprakları Kötü Nefes için Oldukça Faydalıdır!

 Yoğurt Yiyin

Yoğurt kötü nefesi önlemek için çok yararlıdır acidophilus gibi probiyotik içerir. Kokuya neden olan bakterilerin büyümesini durdurur.

Şekerden Uzak Durun

Rafine şekerler içeren gıdalar almayın. Kurabiye ve şeker içeren diğer tatlılardan kaçının. Bunun yerine esmer şeker kullanabilirsiniz.

Ananas Suyu İçin

Ananas suyu  diş etleri ve dildeki bakterileri yüksek asidik içeriği nedeniyle yok etmekte çok etkilidir. Sıcak tüketilen şekersiz çay da aynı faydayı sağlar.

Çemen Çayı

Çemen adlı bir bitki aynı zamanda kötü nefes için iyi bir çözümdür. Çemen 1çay kaşığı tohumunu, 2 su bardağı suda15 dakika kaynatın. Tüketimden önce çayı süzün.

 Ağız Hijyenine Önem Verin

Ağzı kurutmayan diş macunu ile dişlerinizi günde iki kez fırçalayın. Her yemekten sonra diş ipi ile ağzınızı temizleyin.

Gargara uzun süre etkili değildir. Bu sorunun tam çözümünü ağız sağlığınıza önem vererek çözebilirsiniz. Ayrıca her altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 − thirteen =