POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Alerjik Reaksiyon!
A

Alerjik Reaksiyon! Alerji Çeşitleri Nelerdir? Alerjinin Belirtileri Nelerdir? Alerjik Reaksiyon Nasıl Gelişir? Detaylar İçin…

Alerjik Reaksiyon!

Alerji kelimesi ilk kez Von Pirquet tarafından kullanılmıştır. Alerjenin vücuda girmesiyle alerjik reaksiyon gelişir. Alerjenlerin çoğu protein kaynaklı olsa da protein yapısında olmayan alerjenler de bulunmaktadır. Bunlar, bazı kimyasal maddeler ve ilaçlardır. Çevremizde ki birçok madde alerjen olabilmektedir. Örneğin; besinler, madenler, katkı maddeleri, ilaçlar, çiçek tozları, kozmetik ürünler, ev tozları, bakteri toksinleri, hayvan deri döküntüleri, virüsler, parazitler ve mantarlar..
Alerjenler organizmaya; cilt, sindirim sistemi, solunum sistemi ve kan yoluyla girmektedirler. Alerjenler mikroorganizmaya girdiğinde vücut buna karşı LGE antikorlarını üretir. Alerjen reaksiyon mekanizmasında anahtar kilit uyumu vardır. Yani bir alerjen yalnızca kendine özgü olan antikorlarla birleşir. Alerjik reaksiyon belirtilerini ortaya çıkaran kimyasal mediyatörler vardır. Bunlar;
Serotonin
Histamin
Bradikinin
Prostoglandin
PAF
Eozinofil kemotoksik faktördür.
Alerjik reaksiyonda tanının konulması için öncelikle hastanın öyküsü alınır. Özellikle; ‘’Şikâyetlerinin besinlerle, mevsimlerle, günün saatleri ile coğrafi bölge ile soğuk ya da sıcakla ilgisi var mı?’’ ya da bireyin pasif içici olması veya sigara kullanımı, evinde kullandığı yastık, yatak, yorgan vb. malzemelerin özellikleri evin rutubet durumu, ısınma şekli, hayvan olup olmadığı gibi sorular sorulmalıdır. Sonrasında tam kan sayımı, serumda LGE düzeyi; RIE, RAST, ELISA, Western Blot testleri yapılmalıdır.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Gıda alerjileri (Süt, yumurta, buğday, fıstık, balık, kabuklu deniz ürünü, soya, sülfit, kazein)
Mevsimsel alerji (Bahar alerjisi, kış alerjisi)
Evcil hayvan alerjileri (Köpek, kedi)
Saman nezlesi
Sumak ve meşe alerjisi
Küf alerjisi
Güneş alerjisi
Takı alerjisi
Polen alerjisi vb.

Alerjinin Belirtileri Nelerdir?

Periferal karıncalanma
Gözlerde yaşarma
Hafif sıcaklık hissi
Aksırık
Kaşıntı
Ağız ve boğazda dolgunluk
Periorbitel ödem
Nazal konjesyon
Sıcak basması
Larinks ve hava yolu ödemi
Kızarıklık
Anksiyete
Öksürük
Wheezing
Dispne
Bronkospazm
Siyanoz
Diare
Yutma güçlüğü
Kusma
Abdominal kramp
Nadirde olsa kardiyak arrest ve koma gelişebilir.
Tedavisinde genellikle antihistaminikler, dekonjestanlar, steroidler ve mast hücre stabilizörleri kullanılır. Eğer tüm bu tedavilerde başarısızlık olursa immünoterapi uygulanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 − twenty =