POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Anevrizma Tedavisi!
A

Anevrizma Tedavisi! Anevrizmanın Oluşmasının Sebepleri Nelerdir? Anevrizmanın Belirtileri Nelerdir? Detaylar İçin…

Anevrizma kanın dolaşımını sağlayan damarların zayıflaması sonucunda oluşan genişlemedir. Anevrizmaya maruz kalmış bir damarda yırtılma ihtimali oldukça yüksektir.

Anevrizma kanın dolaşımını sağlayan damarların zayıflaması sonucunda oluşan genişlemeye verilen addır. Bir damarın anevrizma olması demek damarın zayıfladığı ve inceldiği anlamına gelmektedir. Bu tür damarlarda yırtılma ihtimali oldukça yüksektir.

Anevrizma vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilmektedir. Anevrizmanın vücutta en sık görüldüğü yerler ise kalpten çıkan atardamarda yani aortasında görülmektedir. Bunun yanı sıra göğüs içerisinde de vücudun diğer bölgelerine göre daha sık görülmektedir.

Anevrizmanın Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın oluşmasında birçok faktör etkin rol oynamaktadır. Ancak bunların başlıcaları ve en önemlileri sigara kullanımı, şeker hastalığı, yüksek kolestrol, hipertansiyon, stres gibi faktörler sıralanabilir.

Anevrizmanın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en çok görülen belirtileri sırt ağrısı ve karın ağrısıdır. Ayrıca karında oluşan şişkinlikler de anevrizmanın belirtileri arasında gösterilebilmektedir. Hastaların tamamında görülmese dahi bazılarında balonlaşmış hale gelen damar patlayabilir ve karın içerisine yırtılabilmektedir. Bu yırtılma hastalarda bayılmalara, şuur kayıplarına ve ölümlere neden olabilmektedir.

Endovasküler Stent Ne Anlama Gelmektedir

Endovasküler Stent anevrizma hastalığının tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve yöntem doktorlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Stentler dokunmuş ve dayanıklı kumaşlar sayesinde tüp haline getirilir. Daha sonra ise tüp haline getirilmiş kumaşlar metal tellerle güçlendirilir. Bu aşamadan sonra ise hastanın balonlaşmış damarına kasıklarına takılan kateterler aracılığıyla bu tüpler takılır. Takıldıktan sonra kan bu tüpten geçmeye başlar ve şişmiş olan damar etkisiz hale gelir.

Bu Tedavi Yönteminden Herkes Faydalanabilir Mi?

Hastalığın belirtilerini kendilerinde fark eden insanlar hiç vakit kaybetmeksizin doktora başvurmalı ve anevrizma açısından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra teşhis konmalıdır. Teşhis konulduktan sonra ise doktorlar hastalığın durumuna göre tedaviyi uygularlar. Eğer şişmiş olan damar 5 cm den fazlaysa tedavi uygulanır. Ayrıca 65 yaş üstü sigara içen erkeklerde anevrizma olma ihtimali oldukça yüksektir bu nedenle gerekli olan kontroller yapılmalı ve tedaviye vakit kaybetmeksizin başlanması gerekmektedir. Ancak Türkiye’de birçok insan bu hastalıkla yaşadığını bilmemektedir. Bunun nedeni ise insanların yeteri kadar bilinçli olmamalarıdır. Hastalar ancak damar yırtıldıktan sonra hastalıkları olduğunu öğrenmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen + 1 =