POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarBel Kayması Nedir? Neden Olur?

Bel Kayması Nedir? Neden Olur?
B

Bel Kayması Nedir? Bel Kayması Olmasının Nedenleri Nelerdir? Tanısı Nasıl Konulur? Tedavisi Nasıl Yapılır? Detaylar İçin...

Bel Kayması Nedir?

Bel kayması omuriliğin içinden geçen omurların dizilişlerinin bozulması, omurların diğer omurların üzerine gelmesi veya sağa, sola kayması ile sinirlerin ve dokuların zedelenmesi anlamına gelmektedir.

Bel Kayması Neden Olur?

Bel kayması omuriliğin içinden geçen omurların dizilişlerinin bozulması, omurların diğer omurların üzerine gelmesi veya sağa, sola kayması ile sinirlerin ve dokuların zedelenmesi anlamına gelmektedir. 24 tane omurun birleşmesi omurumuz oluşturmaktadır. Bel kayması meydana geldiğinde omurlar zarar görmektedir. Yaşlılık sebebiyle omurların aşınması, ameliyat sonrası oluşan kaymalar ve doğumsal sorunlara bağlı kaymalar olabilmektedir.

Sporcu yaralanmalarında, kazalar ya da tümörler de bel kaymasına neden olabilmektedir. Bel kaymasını hastalar fark edemeyebilmekte ve bazen yapılan başka bir hastalık testinde çekilen radyografi testlerinde fark edilebilmektedir. Ancak hasta omurunda ağrı hissedebilir ve omurda kayma var ise sinirlerin sıkışmasından dolayı tüm bacak ya da topuğa kadar ağrılar yaşayabilir. Bazen bacaklarda karıncalanma, yürümede güçlük çekme ya da yürüme mesafesinin kısalması bel kaymasının olduğunun göstergeleri arasındadır.

Hasta öne doğru eğildiği zaman ağrı hissi azalacaktır. Hastalığın tedavisi için ilaç ya da cerrahi tedavi uygulaması yapılabilir. Hastalıkta bel ağrısı, sinir kökü basısı saptanmış ise, bacakta veya ayakta kuvvet kaybı yok ise, omurlarda hareketlilik saptanmamış ise cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu durumdaki hastalara dinlenme, ağrı kesici, hareket kısıtlama programı, korse ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalığın kontrol altına alınabilmesi için kilo almamalarına, günlük yaşam aktivitelerinin zorlanmamasına önem vermelidirler. Hastalıkta ise ağrı, bacaklarda veya ayakta kuvvet kaybı, idrar kaçırma gibi bulgular saptandığında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 − thirteen =