POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarBoyun Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Boyun Ağrısı Neden Kaynaklanır?
B

Boyun Ağrısı Neden Kaynaklanır? Omurilikteki 7 Omur Tarafından Desteklenen Boyun Bölgesindeki Ağrılar! Detaylar İçin…

Boyun Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Omurilikteki 7 omur tarafından desteklenen boyun bölgesindeki ağrılar genellikle boyun fıtığı veya kireçlenmeyi işaret eder. Bu ağrılara baş ve göğüs ağrısı, kol veya parmaklarda uyuşma, denge bozukluğu gibi rahatsızlıklar eşlik ediyorsa, boyun MR’ı çektirilerek, tedaviye başlanmalıdır.

Gündelik kazalar, ani hareketler, hareketsizlik, uzun süreler masa başında çalışma gibi nedenlerden kaynaklanan boyun ağrıları; vücudun uyarı sisteminin doğru çalıştığı anlamına gelir. Kişi bu uyarıları dikkate almalı, kendisindeki duruş ve hareket bozukluklarını tespit ederek bunları düzeltme yoluna gitmelidir.

Doğru oturma pozisyonu, ayak tabanlarının yere tam olarak değmesi ve omuriliğin dik durması şeklindedir. Sırtı dikleştirmek için koltukla arasına konulacak yastığın faydası olacaktır. Ayrıca ayakta dururken ve yürürken de sırtın dik olmasına özen göstermek gerekir. Masa başında uzun süre oturmamak ve boynu sürekli aynı pozisyonda tutmamak; yarım saatte bir hafif boyun egzersizleri yapmak, omurlara yüklenen baskıyı hafifletir.

Masa başından kalkmadan yapılabilecek ufak germe ve sıkma egzersizleri sayesinde, boyunda hareketsizlikten kaynaklanan ağrılarda azalma görülür. Aynı şekilde kol ve omuzların da uzun süre sabit tutulmaması, çevirme ve germe hareketleri yapılmasıyla sırt bölgesindeki baskı da hafifletilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twelve − 7 =