POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkÇarpıntıya İyi Gelen Bitkiler!

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkiler!

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkiler! Çarpıntıya İyi Gelen Bitkiler Arasında En Çok Tercih Edilenler Hangileridir? Detaylar İçin…

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkiler

Çarpıntısı olan kişiler bu durumu kalbin bir atış atladığı, çabuk veya kuvvetli attığı veya pır pır ettiği benzeri ifadelerle tanımlayabilir. Çarpıntı göğüs, boğaz veya boyun kısmında de hissedilebilir. Çarpıntı his yoğunluğu, dik tempolu bir egzersiz, ilaç, kafein veya altta yatan bir başka tıbbi durum aracılığıyla tetiklenebilir. Çarpıntı, yaygın bir şikayettir ve çoğu vaziyette zararsızdır. Fakat bir takım zaman çarpıntı, bir sıhhat kuruluşu aracılığıyla değerlendirilmesi gerekli olan bir başka sıhhat meselesine işaret edebilir. Farklı nebatlar ananesel olarak çarpıntıyı hafifletmeye destekçi olmak amaçlı kullanılır. Sizlere özel bitkisel kombinasyonları öğrenmek, emniyetli kullanım ve dozaj bilgisi almak amaçlı, bir natürel tıp uzmanıyla görüşebilirsiniz.

  • Aslan Otu (Hiçbir Zamannkuyruğu Otu)

Aslan otu (Latince ismi Leonurus cardiaca) nane serisinin bir üyesidir. Nebat, Ortada Asya’ya hastır ama şimdilerde her yerde yetişir. Minik pembe çiçekleri vardır. Aslan otunun spesifik kullanım amaçlarından biri de kalbi güçlendirmektir. Aynı zamanda sinirlilik ve stresin kapı araladığı kalp çarpıntısı amaçlı de kullanılabilir. Aslan otu bununla birlikte bireylerin duygusal veya fizyolojik kalp rahatsızlıklarından doğan huzursuzluk ve uyku bozukluklarına da destekçi olabilmektedir. Bitkinin acı bir tadı vardır ve çay, tentür veya sıvı/akışkan ekstraktı olarak tüketilebilir. Aslan otu gebelik esnasında kullanılmamalıdır.

  • Alıç Bitkisi

Latince ismi ‘Crataegus’ olarak malum alıç nebatı, gül ailesinden ciro. Alıç genellikle, birden fazla kalp ve dolaşım hastalıklarına sıkı gelmesiyle bilinir. Tarihe baktığımızda, bitkinin kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek amaçlı tüketimi, birinci asra civarı gitmektedir. Muayenehane çalışmalar bilhassa kalp yetmezliği rehabilitasyonunda alıç bitkisinin etkinliğini doğrular. Alıç bitkisinin tarihteki başka kullanım sahaları damar sertliği, düzensiz kalp atışı ve anksiyete tedavisini içeren. Nebat, besleyici kalp ve kan damarlarını besleyerek ve genel kardiyak fonksiyonu geliştirerek işe fayda. Çiçek, yaprak ve meyveleri ilaç benzeri kullanılır.

  • Çarkıfelek

Çarkıfelek ismi sizlere bir an amaçlı başka geldiyse bitkinin Latince ismi ‘Passiflora incarnata’, bir birşeyler çağrıştıracaktır. Çarkıfelek nebatı Avrupa ve Güneydoğu Amerika çapında yetişir. Bu harika nebat, beyaz ve mavimsi-mor çiçekleri ile,bir çeşit ‘tırmanan’ sarmaşık çeşididir. Çarkıfeleğin anksiyete ve uykusuzluk amaçlı geçmişten bugüne uzanan, tarihsel bir tüketimi vardır.

Bazı üniversite araştırmalarında bitkinin beyinde GABA düzeyini arttırarak -sakinleştirici hudut taşıyıcı -anksiyeteyi ve anksiyeteye ilişkili kalp çarpıntısını hafifletmeye destekçi olabileceği görülmüşçeşit. Huzursuzluk ve bitkinlik beraberinde görülen, bilhassa sinirlilik sebebiyle olan kalp çarpıntısı amaçlı çarkıfelek tavsiye edilir. Bitkinin yavan bir tadı vardır ve çay, tentür veya sıvı/akışkan ekstraktı halinde tüketilebilir. Çarkıfeleğin de tüm yayılır benzeri hemen yan tesirleri olabilmektedir ve ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu yüzden bir natürel tıp uzmanı gözetiminde kullanılmalıdır.

Çarpıntıya İyi Gelen Başka Bitkiler

  • Kava Kava

Kava kava Pasifik adalarına özgü kocaman bir çalı bitkisidir. Kökü, yaygın olarak Abd ve Avrupa’da anksiyete rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Herbalist Michael Tierra eğlenceli ve keyifli bir ruh durumu amaçlı, uzunca aralıklarla bitkinin tentür olarak alınmasını önerir. Kava kava sinirleri sakinleştirmek ve kalp çarpıntısını gidermek amaçlı kullanılabilir.

Bitkinin bununla birlikte adele gevşetici özelliği vardır. Anksiyete rehabilitasyonunda kava kava ekstraktının gösterişli meydana geldiğini gösteren çalışmalar vardır. Fakat aynı biçimde kava kavanın karaciğere dokunduğunu gösteren çalışmalar da vardır. Bu sebeple çocuklara hiçbir zaman kava kava verilmemelidir. Yetişkinler ise bu nebat takviyesini kesinlikle hekim gözetiminde almalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × five =