POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarCilt Kanseri Nedenleri ve Tedavi Süreci!

Cilt Kanseri Nedenleri ve Tedavi Süreci!
C

Cilt Kanseri Nedir? Cilt Kanseri Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süreci Nasıl İşler? Detaylar için…

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri, cilt dokularından kaynaklanan kanser türüdür.

Cilt kanseri cilt dokularından kaynaklanan kanser türüdür. Birçok türü bulunmaktadır ve cilt kanseri en çok rastlanan kanser türüdür. Cilt kanseri genellikle ölümlere sebep olmamaktadır.

Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanserlerinin nedenleri arasında doğal veya yapay aşırı güneş ışığına maruz kalma, ciltte yanık veya yara izi olması, arseniğe maruz kalma, cilt enfeksiyonları, radyoterapi almış olma, organ nakli ya da diğer sebepler dolayısıyla bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç almış olma neden olabilmektedir. Diğer sebepler arasında ise yaş ilerledikçe kanser olma riski artar.

Erkeklerde cilt kanseri daha çok görülmektedir. Sedef hastalığı nedeni ile kullanılan ilaçlar neden olabilmektedir. Sigara içen bireylerde de cilt kanseri görülmektedir. Hastalığa yakalanmamak için güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yapay bronzlaşma yöntemleri de cilt için zararlı olabilmektedir. Güneş ışınında bulunan D vitamini vücut için önemli de olsa fazla güneş ışınına maruz kalmamalı bu vitamini alabileceğiniz besinlerden yararlanmalısınız. Kimyasal ilaçlara maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Cilt Kanseri Belirtileri

Belirtileri arasında 4 haftada iyileşmeyen leke ya da yara, kaşınma, acıma, kabuk bağlama ya da kanaması 4 haftadan uzun süre devam eden yara ya da leke, 4 hafta içinde iyileşmeyen ülser formları gördüğünüzde doktora başvurmalısınız.

Cilt Kanseri Tedavi Süreci

Cilt kanseri tedavisinin 4 farklı yöntemi bulunmaktadır. İlki cerrahi tedavi, tümör vücuttan alınır ve mikroskop ile kalıp kalmadığı incelenir. Radyoterapi, yüksek enerjili X ışınları kullanılarak kanserli bölge tedavi edilir. Kemoterapi, ilaç kullanılan yöntemdir. Son yöntem ise fotodinamik tedavi, bu tedavi yönteminde ise ilaç ve lazer kullanılarak kanser hücrelerinin öldürülmesi ile hasta tedavi edilir. Tedaviden sonra tekrarlama riskine karşı sürekli muayene olmanız gerekebilir. 5 yıl içerisinde 6 ayda bir, daha sonra ise yılda bir kontroller yaptırılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1 × five =