POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarÇocuklarda Kalp Rahatsızlığı!

Çocuklarda Kalp Rahatsızlığı!

Çocuklarda Kalp Rahatsızlığı! Çocukluktan Gelen Yapısal Kalp Hastalığı, Bir Ritim Bozukluğundan Olabilir! Detaylar İçin…

Çocuklarda Kalp Rahatsızlığı!

Çocukluktan gelen yapısal kalp hastalığı, bir ritim bozukluğundan olabilir. Çocukluk yaşlarında ortaya çıkan kalp krizi sonucu ölümlerin daha farklı olduğunun altını çizerek, “Bunlar eğer tespit edilebilirse ki birçoğu tespit edilebilir çocuk ölümlerinin önlemini almış oluruz. Bazı belirtilere gelecek olursak ;

  • Bacaklar, ayak bilekleri, göz kapakları, yüz ve (bazen) karında   görünen şişlik
  • Dinlenme veya egzersiz sırasında hızlı solunum
  • Nefes darlığı veya rahat olmayan solunum
  • Yorgunluk
  • Bulantı
  • Beslenme ya da yemek yemede çok yorgun hale düşme(Bebekler beslenirken ortalama olarak 20 dakikadan daha uzun süre besleniyor ve beslenirken yorgunluk belirtileri gösteriyorlarsa kalp rahatsızlıklarından şüphelenilmektedir. Ayrıca beslendiği halde yeterli oranda kilo alamaması ve saç diplerinde aşırı terleme gibi durumlar kalp rahatsızlıkları risklerini güçlendirmektedir. Bu durum yeni doğan bebeklerde doğuştan kalp yetmezliği ihtimalini güçlendirmektedir ve acil tanısı konulmalıdır.)

  • Beslenirken, oynarken veya egzersiz esnasında terleme(Bebeğiniz gün içinde aşırı derecede terliyor ve beslendiği halde kilo alamıyorsa ve aşırı derecede nefes alıp veriyor, ancak zorlanıyorsa kalp odacıkları arasında deliklerin oluşabileceği tespit edilmektedir. Bu gibi durumlarda bazı bebeklerin ameliyat olma ihtimali söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle acilen kalp hastalıkları uzmanına başvurmak gerekmektedir)
  • Cilt sıcaklığı ve renginde değişim (soğuk, nemli veya kızarmış ve sıcak terli olma eğilimi)
  • Gece ve Gün İçerisinde Uykudan Uyanarak Sebepsiz Yere atılan çığlık (Küçük çocukların özellikle bebeklerin çabuk yorulma terleme, beslenme bozuklukları, solunum bozuklukları ve huzursuzluk gibi rahatsızlıklar gece uykusundan aniden uyanarak çığlıklar atmalarına neden olmaktadır)

Bu belirtilerin durumu, sayısı ve semptomların şiddeti kalbin pompalama kapasitesine bağlıdır. Kalp yetmezliği semptomları vücuttaki diğer sorunlara benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için çocuğunuzu mutlaka alanında uzman bir kardiyoloğa götürünüz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ten + 10 =