POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarÇocuklarda Konuşma Bozuklukları!

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları!

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları! Kekelemekten, Dil dönmemesine, Telaffuz Sıkıntısından Birçok Konuşamama Sendromudur! Detaylar İçin…

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları!

Çocuklarda konuşma bozukluğu sık görülen bir rahatsızlık biçimidir. Bu durum zamanla çocuğun kendi kendine çözebileceği bir sorun olması gibi genetik olarak bir rahatsızlık veya bir sebebi olan vaka olma ihtimalide bulunuyor. Bu yüzden anne babaların da kesinlikle kendi kendine geçer o demeyeceği konuların başında yer almaktadır.

Kekelemekten, dil dönmemesine, telaffuz sıkıntısından birçok konuşamama sendromudur. Genetik olabilme ihtimalini de taşıyan bu rahatsızlıklar çocuklarda görülmüş stresler, ani şok etkisi, korku ve baskının yarattığı bir tür psikolojik hengameden kaynaklanmaktadır. Bunun için kesinlikle bir uzmana danışılması ve kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir. Bu yaşlarda var olan bu problemlerin çözümlerinin sağlanamaması çocuğun ileriki yaşamında türlü başarısızlık ve kişilik bozukluklarına yol açabileceğini unutmayın.

Çok fazla üzerine gidilmesi çocuğun konuşmasını düzeltecektir yargısına ulaşmanıza sebep olmamalıdır. Çocuğa uygun yollardan ulaşmak bu sorunun çözümü için en altın kuraldır. Yanlış telaffuz ettiği bir kelimeyi bağırarak ona söylemek çocuğu depresyon yaşabilmesini tetikleyebilir.

Telaffuzunun yanlış olduğu yerlerde sakin bir ses tonuyla anlamadığınızı söyleyerek kelimeyi ona tekrarlatmanız ve yavaş bir biçimde ona bu söylenişin yanlış olduğunu belirterek doğrusunu öğretmeniz gerekmektedir. Çocuk böylelikle bir sonra ki karşılaşmasında bu söz diziniyle aklınıza sizi getirecek ve doğrusunu söyleyecektir. Bu bağlamda çocuklara çeşitli yazısal aktivitelerle destek vermek en doğru tercihlerden biri olacaktır. Ona bol bol şiir ezberletmek, hikaye yarışmaları yapmak, her gün başından geçen olayları anlatmasını istemek hem konuşma yönünden hem de kafasında ki kurgu mantığının gelişimi yönünden çok önemlidir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1 + 17 =