POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetÇocuklarda Obezite ve Korunma Yolları

Çocuklarda Obezite ve Korunma Yolları

Çocuklarda Obezite ve Korunma Yolları! Çocukları Obeziteden Korumak İçin Birkaç Öneri! Detaylar İçin…

Çocuklarda Obezite ve Korunma Yolları

Çağın hastalıklarından olan obezite artık küçük yaşlardaki çocukları da etkilemekte. Amerika’da yapılan araştırmaya göre, obezite artık çok küçük yaştaki çocukların da sağlıklarını tehdit ediyor. Bu durumda ailelere büyük görev düşüyor. Erken yaşta çocuklara sağlıklı beslenmeyi aşılayarak bu beladan uzak tutabilirsiniz.

Çocukları Obeziteden Korumak İçin Birkaç Öneri:

Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Amerikan Diyabet Birliğinde yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltı yapmak gün boyunca alınan kalorinin diğer öğünlere eşit olarak dağıtılmasını sağlıyor. Bu da ani açlık krizlerinin önlenmesine yardımcı oluyor.

Anne sütü yapılan araştırmalara göre obeziteye karşı uzun süreli koruma sağlıyor. Bu yüzden bebekleri anne sütüyle beslemek en doğrusu.

Küçük tabaklarda yemek yedirelim. Çünkü çocuklarınızın sizinle aynı ölçüde yemek yemesi mümkün değildir. Küçük porsiyonlarla çok çeşit yemek yedirmek daha doğru olacaktır. Fazla yemek yiyerek midelerinin genişlemesini önlemiş olursunuz.

Okula giderken sağlıklı besinlerle beslenme çantası hazırlayarak çocuğunuzu kantinlerde satılan gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan uzak tutmuş olursunuz. Eğer evde hazırladığınız yemeklerden yemiyor ısrarla hazır gıdaları tercih ediyorsa harçlığını kesebilirsiniz. Böylelikle sağlıklı gıdaları yemek durumunda kalacaktır.

Evde ailece yenilen yemekler genelde daha az yağ, şeker ve tuz kullanılarak yapıldığı için sağlıklı öğünlerdir. Bu yüzden evde sağlıklı besinleri ailece yemeye özen gösterebilirsiniz.

İçecekler genelde pasta ve böreklerde olduğu kadar fazla şeker ve kalori içerirler. O yüzden evde yemek yerken kola gibi asitli ve aşırı şekerli içecekler yerine su, ayran, süt gibi içecekleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seven − two =