POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkDiş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler!

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler!
D

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler! Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Arasında En Çok Tercih Edilenler Hangileridir? Detaylar İçin…

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Diş ağrısı evrensel olarak diş çürümesine ve diş rehabilitasyonuna gereksinim duyulduğuna işarettir. Diş ağrılarında akla geliyor olacak önce çözüm tek diş doktorundan buluşma almak olmalıdır. Buluşma gününe civarı tek takım bitkisel reçeteler ağrıyı hafifletmekte işinize yarayabilir. Ağzınızı ılık suyla çalkalamak, diş ipiyle yiyecek artıklarını temizlemek ve reçetesiz satılan ağrı kesicilerden almak da destekçi olacaktır. Diş ağrısının sebep olduğu sıkıntıyı gidermek amaçlı önerilebilecek birden çok bitki versiyonu de yer almaktadır.

  • Karanfil

Karanfil yağını aynı tek lokal anestezik olarak düşünebilirsiniz. Hatta antiseptik özelliği de yer alır. Tek pamuğa veya pamuklu kulak çubuğuna birden çok damla karanfil yağı damlatarak ağrıyan dişinizi bununla ovalayabilirsiniz. Karanfilin bizzat de benzer tek etki yaratabilir şayet yağı civarı kuvvetli olmayacaktır. Ağrılı diş üst kısmına karanfil yerleştirmeden öncesinde tükürüğünüzle nemlendirmeniz tavsiye edilir.

  • Cayenne Biberi

Dişe uygulandığında, bu acı kırmızı biberin içerisinde bulunan acı bileşen, ağrı sinyallerinin iletilme sahasını daraltır. Çabuk tek karışım amaçlı, ateş gibi su ile tek tutam Cayenne biberini karıştırın ve karışıma tek parça pamuklu bez batırın. Bezi sıkıp direk dişinize uygulayın. Cayenne biberi epeyce acı tek biber olduğundan, işlemin sonrasında ellerinizi iyice yıkamayı savsaklamayın ve elinizi gözünüze sürmeyin. Elbette hazırladığınız karışımın gözünüze sıçramasını da istemezsiniz, temkinli olmaya çaba edin.

  • Zencefil

Bazı herbalistler zencefille dişe ifade edilecek tek kompresin ağrıyı hafifletebileceğini söylerler. Zencefil, tek ‘karşı tahriş edici’ olarak davranış eder, bunun manası yüzeyde meydana getirdiği tahriş, ek olarak derindeki diş ağrısını azaltır. Çay kaşığının çeyreği civarı toz zencefili birden çok damla ılık su ile karıştırıp, macun kıvamında tek karışım elde edin. Tek parça pamuğu bu macuna batırarak ağrıyan dişin üst kısmına koyun. Fakat bu karışımı diş etine değdirmemeye itina gösterin zira diş etinin yanmasına neden olabilmektedir. Şayet bu karışım hoşunuza gitmezse pamuğu dişten çekip ağzınızı ılık suyla çalkalayabilirsiniz.

  • Nane

Nane başı ağrsıcaklık, mide ağrsıcaklık, ilgisiz algınlığı, grip ve solunum yöntemleri enfeksiyonu benzeri birçok huzursuzluk amaçlı kullanılan çok istikametli mutfak otlarından biridir. Diş macunları ve gargaralarda epeyce sık kullanılır. Antibakteriyel ve antiviral nitelikleri olduğu söylenir. Nanedeki anne kimyevi mentol yumuşatıcı ve irin gidericidir. Nane yağı, kekik benzeri başka antibakteriyel otlarla karıştırılarak diş ağrılarını ve ağız enfeksiyonlarını geçirmek amaçlı kullanılabilir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Eden Başka Bitkiler

  • Sarı Kantaron

Her derde deva nebatlardan biri meydana iştirak eden sarı kantaron, konu diş ağrısı olunca da karşımıza çıkıyor. Hasarlı dokuyu iyileştirme özelliği ve hudut ağrısını bastırmasıyla destekçi olabilmektedir. Bütün faydalarına karşın sarı kantaron temkinli kullanılması lazım iştirak eden tek nebattır. Başka ilaçlarla etkileşime geçebilir veya cildinizde kullandıysanız, güneş ışığı görmemesi gerekir.

  • Zerdeçal

İltihap giderici ve antibakteriyel özellikleriyle dikkat çeken zerdeçal diş ağrılarını hafifletmekte de gösterişli olabilmektedir. Pek çok bitkisel diş macunun da esasen zerdeçal yer alır. Tek çay kaşığı zerdeçalı, su ile macun haline getirip ağrıyan dişi bu karışımla ovalayabilirsiniz.

  • Papatya Çayı

Diş ağrısı rahatsız edicidir ve tek çeşitli kendini unutturmaz. Gece uykunuzu kaçıran tek ağrı karşısında, ağrı amaçlı değil şayet belli bir süre ek olarak pratik uyumak amaçlı papatya çayını deneyebilirsiniz. Papatya çayının diş ağrısı üstünde tek tesiri olmasa da ağrıdan meydana gelen stresinizi almaya destekçi olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × 3 =