POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarDiş Taşı Neden Olur? Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Neden Olur? Nasıl Temizlenir?
D

Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Neden Olur? Diş Taşlarını Önlemek Mümkün mü? Tedavisi Nasıl Yapılır? Detaylar İçin...

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı, bakteri plağının diş üzerinde sertleşmiş olması ile oluşan birikintidir.

Diş Taşı Neden Olur?

Diş taşının oluşumu kişinin yatkınlığına bağlıdır. Bazen kişi yaşlandıkça birikintilerin oluşumu artar. Diş taşının oluşumunu fark etmek kolaydır. Diş üzerinde sarı ya da kahverengi lekeler oluşur. Bu oluşumlara diş taşı adı verilir.

Diş taşının oluşumunu tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonları etkilemektir. Diş temizliğine önem verilmediğinde dişin yüzeyinde bu birikintiler sert yapılar oluşturur. Diş taşını kendi çabalarınız ile temizlemek mümkün olmayacaktır. Çünkü diş taşı diş minesine yapışır ve oluştuktan sonra temizliğine önem veriyor olsanız dahi görüntü değişmeyecektir. Bu durum ancak diş hekimi tarafından temizlenebilecektir.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Diş taşının oluşumunu önleyebilmek için öncelikle oluşmuş olan diş taşını diş hekimine temizletmeli ve her gün düzenli olarak diş temizliği yapılarak dişte ve ağızda oluşan bakteri plağını temizleyerek oluşumunu önleyebilmeniz mümkündür. Diş taşını önleyebilmek için diş macununuz etkili bir florüre sahip olmalı ve dişlerinizi günde iki defa fırçalıyor olmanız gerekecektir. Diş ipi kullanmak da dişin arasında birimine neden olan bakterileri temizleyecektir. Düzenli olarak diş hekimine kontrol yaptırmanız yararlı olacaktır. Diş taşı temizliği için doktorun uyguladığı uygun yöntemle tedavi edildiğinde dişinize zarar vermeyecektir. Diş hekiminin diş taşını temizlerken diş etlerine ve dişlere zarar vermeden işlemini tamamlayacaktır. Diş taşı temizletilmediğinde bakteri ve diş taşı dişetlerinize fazlasıyla zarar verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

11 − nine =