POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDiyet Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Diyet Kahvaltısı Nasıl Olmalı?
D

Diyet Kahvaltısı Nasıl Olmalı? Diyet Kahvaltılarda Hangi Besinleri Tercih Etmeliyiz? Detaylar için…

Zayıflamak isteyenlerin atlamaması gereken öğünlerin başında kahvaltı gelmektedir. Yeni bir güne başlarken hazırlanan diyet kahvaltısı, zevkli bir hale getirilmelidir. Yapılan diyetlerde, kahvaltının atlanması, kan şekerinizi düşüreceğinden, öğle yemeğinde daha fazla yemenize sebep olacaktır. Metabolizmanız uyanmadığı için, vücudunuz uyuşuk bir hal alacak, gün içerisinde uyku haliniz devam edecektir.

Diyet Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Diyet yapanların en büyük hatası, diyet programı yaparken, kahvaltı gibi önemli bir öğünü atlamaktır. Diyet listesi yaparken, az kalorili fakat size gereken enerjiyi verebilecek besinleri, kahvaltı menünüze almanız zinde olmanız için gereklidir. İyi bir diyet kahvaltısı, karbonhidratta içermeli, proteinde içermelidir. Kahvaltıda tüketeceğiniz yumurta size protein ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olacaktır. Yumurta ve sebzeler yardımı ile yapacağınız az yağlı bir omlet ve meyveler iyi bir seçim olacaktır. Bunun dışında zeytin, az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, kepekli ekmek, domates, salatalık seçimi de, sağlıklı kahvaltılar arasındadır. Diyet kahvaltısı hazırlarken ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerden de az miktarda tüketmeniz önerilir. Kahvaltılarınızda yeşil çay içmeniz de sağlığınız için faydalı olacaktır.

Kahvaltıya önem vermeniz, gün boyu yakacağınız kalori miktarını da arttıracağı için, sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Kahvaltıyı atlamanız durumunda, gün boyu konsantrasyon eksikliği yaşayacak, üretkenliğinizde düşüklük olacaktır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, kahvaltı yapan insanlar, kahvaltı yapmayanlara göre daha hızlı kilo vermişlerdir.

Zayıflamaya odaklanmış kişiler, bir öğünü atladıklarında, kilolarından daha hızlı kurtulacaklarını düşünürler. Hâlbuki öğün atlama, diğer öğünlerde daha fazla yeme ihtiyacı doğuracak, dolayısıyla daha fazla kalori almalarını sağlayacaktır. Metabolizmaları da yavaşladığı için, yağ yakamayacak ve kilo vermede zorlanacaklardır. Sağlıklı diyet, öğünler atlamadan yapılan diyetlerdir. Lütfen kahvaltılarınıza diyet yaparken bile dikkat edin.

Bütün gece aç kalan vücudunuza yapacağınız en büyük kötülük kahvaltıyı atlamak olacaktır. Ortalama 8 – 10 saat aç kalan bir vücut sağlıklı olarak yeni bir güne nasıl başlar, nasıl size yardımcı olur. Sağlıklı beslenme için, diyet yaparken bile kahvaltılarımızı atlamamalıyız. Hızlı kilo vermek adına sağlığımızı riske atmamalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6 + 5 =