POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDiyet Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilir?
D

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilir? Diyet Yaparken Hangi Besinleri, Ne Sıklıkla Tüketmelisiniz? Detaylar için…

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve doğru bilinen yanlışlarla ilgili sizlere altın değerinde 4 öneri sunmak istiyoruz. Önerilerimizi dikkate alarak diyet yaparken yapılan yanlışlardan kurtulabilirsiniz. Peki Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

  • Belli Bir Besin Grubunu Aşırı Tüketmek

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı için üç temel besin grubundan (protein, karbonhidrat, yağ) gerekli miktarlarda almamız gerekir. Ancak çeşitli insanlardan duyduğumuz yanlış bilgilerden dolayı yağ ve karbonhidratın besininden değil sözcüklerini duymaktan bile çekiniriz. Bu yanlıştır. Yağ ve karbonhidrat vücudumuz için çok gereklidir ancak doğru çeşidinin seçilmesi gerekir. Karbonhidratı basit şekerden değil yulaf, çavdar vb. gıdalardan almak, yağı ise bitkisel bazlı yağlardan yeterince tüketmek sağlıklı bir diyet için gereklidir.

  • Popüler Diyetlerden Medet Ummak

En sık yapılan diyet hatalarından biri popüler olan bir diyet listesini alıp direkt olarak kendi hayatına geçirmeye çalışmaktır. İnsanların boy kilo oranları, vücut kitle indeksleri ve günlük ihtiyaç duydukları kalori miktarı farklıdır. Bu sebeple bir kişi için hazırlanmış diyet listesini direkt olarak uygulamak sağlığınıza zarar verir. Sağlıklı bir diyet için mutlaka bir beslenme uzmanıyla görüşmeli, ölçülerinizi aldırmalı ve ona göre bir program hazırlatmalısınız.

  • Çok Hızlı Kilo Vermeye Çalışmak

Sağlığınız için en zararlı düşüncelerden biri “Ne kadar az yersem o kadar kilo veririm.” düşüncesidir. Uzmanlara göre haftada 1-1,5 kilodan fazla kilo vermek sağlıklı değildir. Kas kütlenizi yakmış ve metobolizmanızı geri dönüşü olmayan zararlara uğratmış olursunuz.

  • Aşırı Miktarda Bitki Çayı Tüketmek

Bitki çaylarının sindirim sistemini düzenlemeye, mideyi rahatlatmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak bitki çaylarının aşırı tüketimi çayın türüne göre çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Benzer durum sebzeler ve diğer sağlıklı besinler için de geçerlidir. İpin ucunu kaçırdığınız zaman tükettiğiniz ne olursa olsun zarar görürsünüz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × three =