POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDiyete Başlamadan Önce yapılması Gereken Tahliller

Diyete Başlamadan Önce yapılması Gereken Tahliller
D

Diyete Başlamadan Önce yapılması Gereken Tahliller Bunun İçin Yapılması Gereken Tahliller! Detaylar İçin...

Her ne şekilde uygulanırsa uygulansın, diyetisyenlerin diyete başlamadan evvel uygulanmasını tavsiye ettiği çeşitli kan tahlilleri vardır. Bu tahliller bedenin çeşitli metabolik sistemlerini araştırıp şişmanlama eğilimi varsa bunun sebepleri hakkında değerlendirme yapmaktadır. Bu konuda sorunu olanlara tavsiye edilen, kan tahlillerini incelettirerek, biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra, uzman bir diyetisyene başvurarak diyete başlamanız, aldığınız fazla kiloları vermenizi sağlayacaktır.

Bu sene kış biraz uzadı ama tatil zamanı geldiğinde, yazlık ve rahat kıyafetlerin giyilecek olmasıyla birlikte, her yaz olduğu gibi bu yaz da zinde ve dinç bir vücut, beden sağlığına önem veren herkesin isteği ve arzusu olacaktır. Tabii ki normal olarak da yine diyet programları yapılacaktır. Ancak toplumumuzda diyet umumiyetle diyetisyen veya uzman doktorların bilgisinde değil de genelde kulaktan duyma, bilgisizce öneriler veya çeşitli gazete yayınlarına bakılarak yapılmaktadır. Her ne şekilde yapılırsa yapılsın, diyetisyenlerin diyete girmeden önce uygulanmasını önerdiği çeşitli kan tahlillerini yaptırarak, bu konuya tedavi oluyorum gözüyle bakarak ve inanarak yaklaşılmalıdır. Bu tahliller organizmanın çeşitli metabolizma sistemlerini araştırarak şişmanlığı varsa bunun sebepleri hakkında fikir vermektedir. İstenilen tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra, bir diyetisyene başvurarak, diyete başlamanızı ve hızlı kilo vermenizi basitleştirecektir.

Diyete girmeden evvel yaptırmanız gereken tahliller. Tiroit, böbrek, karaciğer veya pankreas gibi organlardan kaynaklanan metabolik bozukluklar, çabuk kilo almanızın veya daha ağır kilo vermenizin sebebi olabilir. Bu konuda lazım olan tedaviler kilo vermenizi çabuklaştırabilir.

Bunun İçin Yapılması Gereken Tahliller;

  • Tokluk kan şekeri, açlık kan şekeri, tokluk insülin, açlık insülin: Bu tahliller Diyabet (Şeker Hastalığı) yönünden bilgi verecektir.
  • Kreatin: Böbrek sağlığının tam olup olmadığı konusunda yol ve fikir verecektir.
    ALT, AST, GGT: Varsa, bunlar maalesef karaciğer rahatsızlıklarını gösteren tahlillerdir.
  • Ürik asit: Gut hastalığı açısından yükselen bir testtir.
  • Kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid: Organizmada yağ fazlalığını gösteren testlerdir.
  • TSH, Serbest T3, Serbest T4: Tiroit bezinden kaynaklanan bazı metabolizman sistem bozuklukları, şişmanlamanızın sebebi olabilir. Buna göre önlem alınması, uygulamaya başladığınız diyetten netice almanızı sağlayacaktır.
  • Total kortizol: Kortizolunüzün fazla yüksek olması da, kilo almanıza sebep verebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 + four =