POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDiyette Muz Yenir mi? Kilo Aldırır mı?

Diyette Muz Yenir mi? Kilo Aldırır mı?
D

Diyette Muz Yenir mi? Kilo Aldırır mı? Diyet Yaparken Neleri Tüketmeli, Neleri Tüketmemelisiniz? Tüm detaylar için…

Muz, kalori bakımından diğer meyvelerden çok da düşük denemeyecek seviyededir. Aşağı yukarı 80-85 kalori değerine sahiptir. Peki Diyette Muz Yenir mi?

Diyette Muz Yenir mi?

Sağlıklı kilo almak amaçlı değil de kilo vermek amaçlı bir diyet listesi yapacaksanız her gün bir adet muz tüketmek yararlı değildir. 80-85 kaloriye sahip bir besin günlük bize lazım olan kalori miktarının büyük bir kısmını kaplıyor demektir yani günde bir muz yemek diyete oldukça aykırı olur. Öğün aralarında da size tokluk sağlayabilecek birçok farklı besin tercih etmek mümkünken. Fakat olmazsa olmazların arasındaysa haftada bir veya beş günde bir olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca diyet listeleri vücudun yemek düzenini değiştireceği için kabızlık gibi tepkiler gösterebilir. Her gün muz tüketmek kabızlık durumunu artırıcı etki gösterecektir.

Muz Kilo Aldırır mı?

C vitamini ve lif oranı oldukça fazla olan muz tok tutucu özelliğe sahip olması nedeniyle rejimlerde tavsiye ediliyor bile olsa bunun yerine kalorisi daha düşük olan farklı besinleri, yoğurt gibi, portakal gibi, tercih etmek daha çok katkı sağlayabilir. Vücuda girecek büyük muzda aşağı yukarı 17 gram karbonhidrat 1 gram protein 0.2 gram yağ 1.8 gram enerji olarakta 80 85 kaloriye sahiptir. Diyet listelerinde meyve önemli faktörlerden birisi olmakla beraber meyve gibi önemli besinleri elimden çıkarmak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Bunun için meyveleri tamamen kesmek yerine daha düşük miktarlarda tüketmek daha doğru olacaktır. Yani muzu ne tamamen bitirmek yararlı nede kilo verdirdiğine inanıp daha çok tüketmek.

Şeker oranı en yüksek olan meyvelerden biri olması sebebiyle miktarını azaltmak doğru seçimlerden birisi olur. Ancak temiz bir karbonhidrat yani enerji kaynaklarından birisi olan muzu doğru bir şekilde tüketmek sizin için elbetteki zararlı olmayacaktır. Fakat gerektiğinden fazlası zararlı olacaktır. Günde üç dört adet veya en az bir adet tüketmek doğru seçeneklerden birisi değildir. Beş ile yedi gün arasında tercih etmek hatta sadece yarısını yemek tercih edilebilir. Ayrıca muz tüketilirken tarçın ile karıştırabilir veya yoğurt ile karıştırılabilir veya sıcak süt ile karıştırılabilir. Muz kansızlığı giderir, A vitamini içeren muz göz sağlığı için de yararlı olur, protein içermesi ile kasları güçlendirir ve C vitamini sayesinde hastalıklara karşı korur. Karbonhidrat içermesi sebebiyle de tatlı isteğini keser.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one + three =