POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarDiz Kireçlenmesi Nedenleri, Teşhisi ve Tedavi Süreci

Diz Kireçlenmesi Nedenleri, Teşhisi ve Tedavi Süreci
D

Diz Kireçlenmesi Nedir? Diz Kireçlenmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Diz Kireçlenmesinin Tedavi Süreci Nasıldır?

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmesi, eklem kireçlenmelerinden en sık görünenidir.

Diz Kireçlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diz ekleminde kireçlenmenin birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları;

  • Menisküs yaralanmaları,
  • Eklem içi bağlarda yırtıklar ya da kopmalar,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Travma sonrasında eklem kıkırdağının bozulması ve eklemi oluşturan kemiklerde kemi içi hücrelerinin çeşitli nedenlerle ölmesi soncunda oluşabilmektedir.

Diz Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi belirtisi, dizde yavaş ağırlarla başlar ve zamanla artar. Eklemde sertlik ve şişme oluşabilir. Hastalar dizini bükmede ve tam olarak açmada zorlanır. Buna bağlı hareketsizlikten dolayı şişlik artmaya başlar ve ağrı artar. Yürüme, çömelme ve merdiven çıkmada zorluk yaşayarak ağrısı daha çok artır. Görülebilen diğer bir belirti ise dizde kilitlenme ve ağrıyla beraber ses ya da çıtırtı duyulur.

Diz Kireçlenmesinin Tedavi Süreci

Diz Kireçlenmesinin tedavi süresinde yaşam tarzı değişiklikleri, egzersizler önerilmektedir. Ağrı kesici ilaç tedavileri yapılarak hastanın bu dönemdeki ağrı hissi azaltılmaya çalışılır. Orta dereceli kireçlenmelerde ağrının kontrol altına alınmış durumlarında hastaya eklem için enjeksiyonlar uygulanır. Ameliyat olamayacak kadar ilerlemiş olan hastalar için ise eklem içi streoid enjeksiyonları uygulanmaktadır. Cerrahi işlem gerektiren diz eklemlerinin kireçlenmesinde bozulmuş olan kıkırdağın temizlenmesi, eklemi bozan sıvıların yıkanması ve diz ekleminde dizilim bozukluğu varsa kemiklerin şekillendirilmesi ya da bozulmuş olan kıkırdağın miktarına uygun kıkırdak değişimi yapılmaktadır.

Diz kireçlenmesinin oluşmaması için yapılacaklar arasında gençlik döneminde diz eklemini aşırı zorlayacak hareketler yapmamak gelmektedir. Sebebinin ne olduğu bilinmeyen 50 yaş üzerinde oluşan kireçlenme için ise hızlı yayılmasını engellemek için kıkırdak koruyucu ilaçlar enjeksiyon yardımı ile eklem içine aktarılır. Hastanın yaşam tarzını değiştirmesi istenir. Ayakta iş yapan kişiler için işlerini genellikle oturarak yapmaları için tavsiyeler verilmektedir. Bunlar uygulandığında hastalığın ilerlemesi yavaşlatılmış olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × 3 =