POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDukan Diyeti | Avantajlar ve Dezavantajlar

Dukan Diyeti | Avantajlar ve Dezavantajlar
D

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyetinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Sağlığımız için Önemli Nedir? Detaylar için…

Dukan diyeti, düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren bir diyettir. Diyetin 4 aşaması boyunca ne kadar yiyeceğinizle ilgili bir sınırlama yoktur; sadece kurallara uymanız gerekir. Birinci aşamada, yağsız protein diyeti yaparsınız. Bu aşamada diyette tavuk, hindi, yumurta, balık ve yağsız süt ürünlerinin içinde bulunduğu 72 çeşit yağsız ve proteinden zengin gıda tüketilir.

Hızlı kilo vermek için planlanan bu aşama ortalama beş gün uygulanır. Az miktarda yulaf kepeği dışında karbonhidrat tüketimi yasaktır. Atkins’in aksine, Dukan diyetinin birinci aşamasında sebzeler yasaktır ve ciddi bir yağ kısıtlaması vardır. Diğer üç aşamada yavaş yavaş meyve, sebze ve karbonhidrat tüketimiyle beraber tüm gıdalar tüketilmeye başlanır. Amaç aşamalı bir şekilde haftada 1 kilo kaybetmek ve uzun dönem kilo kontrolü sağlamaktır. Son aşama için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur; bu süreçte haftada bir gün sadece protein tüketilir ve düzenli egzersiz yapılır.

Dukan Diyeti Avantajları: 

Çok hızlı bir kilo kaybı gerçekleşir ki bu motivasyonu olumlu etkiler. Sıkı ve kuralcı bir diyettir; bazı insanlar bundan hoşlanır. Uygulanması kolaydır. Besinleri tartmanız ya da kalori saymanız gerekmez. Düşük yağ, az tuz ve yüksek proteinli gıda tüketme zorunluluğu haricinde; ilk iki hafta ne kadar yemeniz gerektiğiyle ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Dukan Diyeti Dezavantajları:

Diyetin başlangıcında karbonhidratları kestiğiniz için; ağız kokusu, ağız kuruluğu, yorgunluk, sersemleme, uykusuzluk ve mide bulantısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Başlangıçta tam tahıllıları, meyve ve sebzeleri tüketemediğiniz için kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

BDA kararı:

Hızlı kilo kaybı motivasyonu arttırmakla birlikte; hep aynı şekilde sürdürülemez ve sağlıksızdır. Dukan diyeti dengeli beslenmeye uygun değildir. Vitamin ve yulaf kepeği formunda lif desteğine ihtiyaç vardır. Kurallara bağlı kalınmazsa bu tarz bir diyet, uzun dönem sağlık sorunlarına sebep olabilir. İlk aşamalarda çeşitlilik azdır; bu nedenle sıkılıp diyeti bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

10 + 19 =