POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?
D

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti ile Kilo Vermek Mümkün mü? Dukan Diyet Listesi Sağlıklı mı? Detaylar için…

Günümüz insanın en büyük sağlık problemlerinden biride obezitedir. Hareketsiz yaşam, şehir hayatı, hazır gıdalarla beslenme obeziteyi tetiklemektedir. İnsanlar fit kalabilmek, ideal kiloya ulaşmak için birçok farklı yöntem denemektedirler. Bunlardan biri de diyetlerdir. Peki Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Bilindiği üzere diyetin birçok çeşidi vardır. Yaz diyeti, lahana çorbası diyeti, limonlu yoğurt diyeti, protein diyeti, şok diyet vs liste uzayıp gider. Dukan diyeti aslında protein diyetidir. Adını ise ünlü Fransız beslenme uzmanın adından almıştır.

Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran en büyük özellik beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış olmasıdır. Dukan diyetinde kalori hesabı yoktur. Doyuncaya kadar yersiniz ve aç kalmadan kilo verirsiniz.

Dukan diyetinin amacı, aç kalmadan vücutta daha önce yağ olarak depolanan karbonhidratların enerjiye çevrilerek yakılması, böylece vücudun ideal kiloya ulaşmasıdır. Dukan diyetinde karbonhidratlara yer verilmez. Beslenme protein ağırlıklıdır.

Dukan diyeti nedir, dukan diyeti nasıl yapılır, dukan diyeti yapılırken nelere dikkat etmek gerekir, konusunu konuşuyoruz. Dukan diyetinde vücut açlık hissetmediği için diğer diyetlerde olduğu gibi mide kazınması, baş dönmesi, açlığa bağlı sinir ve stres gibi diyetin olumsuz yanlarını yaşamazsınız. Dukan diyetinde aç kalmadan kilo vereceğiniz için bu süreç size keyifli bile gelebilir.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşur. Dukan diyetinden kalıcı sonuç alabilmek için diyetinizi mutlaka egzersizle desteklemeniz gerekir. Açık havada yürüyüş yapmak, ya da gün içerisinde egzersiz yapmak dukan diyetinden alacağınız sonucu kalıcı hale getirecektir.

  • Atak başlangıç aşaması:Bir hafta süresi vardır. Bu aşamada protein ağırlıklı besinler tüketilir. Et ve süt ürünlerine ağırlık verilir. Ara öğünlerde yulaflı bisküvi ya da kuru kayısı gibi lifli gıdalar tercih edilebilir. Gün içerisinde yarım saat yürüyüş ya da egzersizle diyet desteklenir.
  • Seyir aşaması:Saf protein ve sebze ile beslenme listesi hazırlanır. Ara öğünlerde yulaflı bisküvi tüketilebilir. Bu aşamada egzersiz iki katına çıkarılmalıdır.
  • Sağlamlaştırma aşaması:Saf protein, sebze ve tahıllar da beslenme listesine dahil edilir. Bu aşamanın amacı verilen kiloları kalıcı hale getirmektir.
  • Dengeleme aşaması:Bu aşamanın amacı dukan diyetini yaşam tarzına dönüştürmektir.

Dukan diyetinde tuz, şeker ve un yoktur. Kesinlikle hazır gıdalara yer verilmez. Beslenme protein ağırlıklı ve doğal olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 1 =