POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetDukan Diyetinin 4 Evresi ve Bilmeniz Gerekenler!

Dukan Diyetinin 4 Evresi ve Bilmeniz Gerekenler!
D

Dukan Diyetinin 4 Evresi ve Bilmeniz Gerekenler! Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir? Neden Önemlidir? Detaylar için…

Bütün dünyada sırasıyla popüler hale gelen birçok diyetten sonra, dukan diyeti de günümüzde artık popüler diyetler arasında yerini aldı. Dukan dіуetіnіn temeli otuz yıl boyunca bilindik karbonhidrat tüketimine dayanmaktadır. Bütün diyet uzmanlarının bildiği, bazılarının uyguladığı, bazı diyet uzmanların ise bu diyetin karşısında durduğu dukan diyeti, birbirini takip eden dört dönemden oluşmaktadır.

Dukan Diyetinin 4 Evresi ve Bilmeniz Gerekenler!

  • Atak dönemi: Bu dönem protein dönemi diye de isimlendirilir. Zengin proteinli besinlerin bu dönemde tüketilir. Atak döneminin temeli, sınırsız tüketilen protein ve vücutta yer alan yağ depolarının kullanılmasına dayanmaktadır. Dana, sığır eti, biftek, fileto, kıyma, tavuk, hindi, balıklar, deniz ürünleri, yumurta, süt, bir buçuk kaşık yulaf kepeği atak döneminde tüketilen besinler içerisinde yer alır. Dukan diyetinde kuzu eti bulunmaz. Atak döneminde minimum olarak bir buçuk litre su tüketilmelidir. Süreç olarak bu diyet, bir ila on gün arasında değişmektedir.
  • Seyir dönemi: Dönüşümlü olarak birbirlerini sürekli olarak takip eden іkі dönemden oluşmaktadır. Protein + sebze ve protein diyetine kilo verene dek sürdürülmelidir. Bu dönem, tamamı pişmiş veya da pişmemiş sebzelerin yer aldığı dönemdir.

  • Güçlendirme Dönemi:Protein ve sebzeleri, ne kadar isterseniz tüketebileceğiniz bir dönemdir. Dukan diyetinize bir ya da iki porsiyon ekmek, meyve ve peynir ilave edebilirsiniz. Dukan diyetinizde, ödül olarak haftanın bir günü makarna tüketerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu dönemin süresi, kilolarınızla ilgilidir. Her bir kilo verdiğiniz zaman, on gün dukan diyetine devam etmelisiniz. Şayet, on beş kilo verdiyseniz, yüz elli gün boyunca dukan diyetine devam etmelisiniz.
  • Koruma Dönemi:Dukan diyetini burada bitirip, eski yaşantınıza geri döndüğünüz dönemdir. Dukan diyeti içerisinde en kritik dönemdir. Çünkü diğer dönemlerde belli kurallarla diyet uyguluyordunuz, bu dönemde ise daha rahat diyet uygulayacaksınız. Kilo vermek istiyorsanız, koruma döneminde çok rahat olmamalısınız. Haftanın altı günü istediğiniz gıdayı tüketiyor ve kalan bir günü ise yalnızca protein diyeti uygulayarak geçiriyorsunuz.

Zayıflamak için, satın aldığınız zayıflama hapları yerine, dukan diyeti ile kilo verme programını uygulamanız daha sağlıklı olmanızı ve düzenli olarak uyguladığınız zaman ise daha erken kilo vermenizi sağlayacaktır.

Önceki İçerikAyranın Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikDukan Diyeti Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five + 13 =