POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetFazla Kilolardan Kurtulmak!

Fazla Kilolardan Kurtulmak!
F

Hızlıca Fazla Kilolardan Kurtulmak Nasıl Mümkün Olur? Uzmanlar Ne Öneriyorlar, Ne Tavsiye Ediyorlar? Detaylar için…

Kilo problemi yaşayan kişiler sürekli olarak farklı diyetler denemekte, kimi zaman aç kalmayı bile göze almaktadır. Ancak hangi yöntemi deneseler de pek azı, kilolarından kurtulabilmektedir. Çünkü fazla kilo problemi, sanıldığının aksine sadece yemek yemekle alakalı bir sorun değildir. Yemeğin miktarı kadar niteliği de önemlidir.

Fazla Kilolardan Kurtulmak

Sağlıklı beslenme, burada en mühim konudur. Elbette ki kilo vermek için mutlaka bir diyet uygulanmalıdır. Ancak diyet denildiğinde bundan sadece, yediğimiz yemekten kısmak anlamı çıkarılmamalıdır. Uygulanan diyetler daha çok sağlıklı beslenmeye yönelik olmalıdır. İnternet üzerinde ya da arkadaşlar arasında tavsiye edilen pek çok diyet programı vardır. Bunların bir kısmı gerçekten işe yarar programlar olmasına karşın bir kısmının hiç bir olumlu etkisi yoktur. Burada asıl önemli olan nokta, işe yarar denilen programların da herkeste aynı etkiyi yaratmayacağı gerçeğidir. Şöyle ki, fazla kilo problemi tamamen kişiden kişiye göre değişebilen ve farklı nedenlerden meydana gelebilen bir problemdir. Esas olarak aç kalmayı bile göze alan bireylerin yine de zayıflama konusunda başarısız olmalarının nedeni de budur. Bir başkasında olumlu sonuç doğuran bir diyet, mutlak olarak sizde de olumlu sonuç doğuracaktır diye bir kaide yoktur.

Peki, ne yapmalı? Eğer gerçekten zayıflama konusunda kararlı iseniz mutlaka bir diyetisyene görünmelisiniz. Diyetisyen öncelikle sizi bir dahiliyeye gösterecek ve sorunlarınızı saptadıktan sonra size uygun bir diyet verecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kilo problemi sadece yemek yemekten kaynaklanan bir sorun değildir. Bu nedenle dahiliye sizi muayene ederek hormon seviyenizi ve eğer varsa iç hastalıklarınızı tespit etmeye çalışacaktır. Burada kullanılan yöntem kan testleri olacaktır. Ancak daha sonra tiroitlerinizi de test edebilirler.

Kilo problemi yaşayan kişilere verilebilecek genel tavsiyeler de elbette vardır. Düzenli spor yapmak, yüksek kalori barındıran yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak ve sağlıklı beslenmektir. Şeker, tuz ve unlu yiyeceklerden uzak durmayı da ihmal etmemek gerekir. İnternet üzerinde gördüğünüz diyet programlarının çoğu bu tavsiyelerden yola çıkaracak hazırlanmış programlardır. Ancak bu yiyeceklerden ne kadar alınması gerektiği kesinlikle kişinin bünyesine göre değişeceğinden ve hiç alınmamasının da mümkün olmayacağından dolayı bireyler hayal kırıklığına uğramaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × five =