POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarGastrit Nedir? Gastritten Korunmak için Ne Yapılmalı?

Gastrit Nedir? Gastritten Korunmak için Ne Yapılmalı?
G

Gastrit Nedir? Gastrit Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Gastritten Korunmak için Ne Yapılmalı? Tüm detaylar için…

Gastrit Nedir?

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan zarın iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Ağız yoluyla alınan bakterinin midede oluşturduğu iltihaplanma sonucu rahatsızlık verir.

Gastrit Neden Olur?

Toplumda sık rastlanan hastalık gastrit, Kronik Pylor’i adı verilen enfeksiyon ile vücuda geçer. Beslenme alışkanlığı kötü olan kişilerde ve özellikle sigara ve alkol kullananlarda daha çok görülmektedir. Hastalık kendini çok belli etmemektedir. Bu nedenle teşhisi çabuk belirlenmediği taktirde ülsere sebep olabilir. Düzensiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı ile midenin asit üretiminin fazla olması gastritin oluşumunu etkiler.

Gastrit nedenleri arasında stres de bulunur. Stresli kişilerde mide fazla asit salgılar ve mideyi tahriş eden bu asit salgısı gastrite neden olmaktadır. Mideyi tahriş eden aspirin, ağrı kesiciler, böbrek yetmezliği ve solunum güçlüğü gibi rahatsızlıkları olan kişilerde de gastrit görülebilir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit kendini belli etmeyen bir hastalık olmakla beraber belirtileri arasında kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas ya da yorgunluk görülebilir. Gastritin ilerlediği dönemlerde mide asiti kanla karışır ve kusarken koyu renkli bir kan gelebilir. Dışkının siyahlaşması da görülmektedir.

Gastritten Korunmak için Ne Yapılmalı?

Gastritten korunmak için ılık besinler tercih edilmelidir. Çünkü çok sıcak ve çok sıcak besinler mideye zarar vermektedir. Uyumaya yakın yemek yememelisiniz çünkü mide yediğiniz besinleri eritmek için gece daha çok çalışacaktır, bunun sonucunda fazla üreteceği asit ile gastrite sebep olacaktır. Asitli içecekler, yağlı besinler ve soğan mide asidini arttıran yiyeceklerdir. Bu besinler mide yanmasına sebep olarak gastrit oluşumunu tetikleşecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × four =