POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkGöze İyi Gelen Bitkiler!

Göze İyi Gelen Bitkiler!
G

Göze İyi Gelen Bitkiler! Göze İyi Gelen Bitkiler Arasında En Çok Tercih Edilenler Hangileridir? Detaylar İçin…

Göze İyi Gelen Bitkiler

Asırlardır diyebileceğimiz civarı uzunca tek zamandır, göz hastalıklarını iyileştirme etmek amaçlı bitkilere başvurulmuştur. Göz çıbanı amaçlı sarımsak sürmek bu sabah dahi pek çoğumuzun aklındaki tek reçetedir. Bitkilerin göz bozukluğunu iyileştireceğini argüman etmek olası görünmüyor. Hatta glokom, katarakt ve retina hastalıkları benzeri vaziyetler şüphesiz çağdaş tıbbın alanıdır. Fakat gözler, yabancı birçok biçimde bitkisel takviyeye gereksinim duyabilir. Göz kuruluğu, göz altı morlukları veya popüler şişme benzeri sıkıntılara bitkiler destekçi olabilir.

  • Zencefil

Alerji veya enfeksiyon sebebiyle göz şişmişse ve tek 2 gün geçtikten ardından dahi hiçbir iyileşme gözlenmiyorsa iyileştirme gereken demektir. Hekim muayenesi esnasında, ilaç mahaline bitkisel rehabilitasyonun olası olup meydana gelmediği doktora danışılabilir. Göz etrafındaki şişliği gidermek amaçlı irin kurutucu özelliği yer alan zencefil tüketilebilir. Zencefili ne biçimde ve ne dozajda tüketeceğiniz başvurduğunuz bitkisel ürünün çay mı yoksa mesela kapsül mü olduğuna ilişkili olarak değişir. Ürün izahlarını dikkatle okuyun.

  • Göz Otu

Frezya veya kırlangıç otu olarak da adlandırıldığını duymuş olabileceğiniz göz otunun, ismi üstünde gözlere parlak olmak verdiği ve sıhhat kattığı düşünülür. Bitki, kuruluk bulunan gözlere naturel nemini geriye kazandırarak, göz kuruluğu şikayetini dindirebilir. Bunun amaçlı bir çay kaşığı kurutulmuş göz otunu bir fincan kaynar suya katın. 10 dk bekledikten ardından temiz tek pamuklu bezi karışıma batırın ve gözlerinizi kapatarak, göz kapaklarınızın üst kısmına 10 -15 dakika tek kompres uygulayın.

  • Rezene

Mutfaklarımızda yaygın olarak kullanılan rezene, göz kuruluğuna karşın gözleri nemlendirmeye yarayacak nebatlardan biridir. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş rezene attıktan ardından 15 dk bekleyip sonrasında göz kapaklarına bu karışımla kompres yapılabilir. Bu yolla göz kuruluğu dışarısında göz yorgunluğu da hafifleyecektir.

  • Çay

Pek çok bireyin bildiği benzeri poşet çaylarla göz kapaklarına kompres inşa etmek gözleri dinlendirmek ve göz altındaki mor halkaları azaltmak amaçlı sık sık müracaatlan tek yoldur. Çaydaki tanen maddesi kan damarlarını daraltır ve böylelikle mor halka görünümünü azaltır. Nemli ve soğumuş bulunan tek çay poşetini 15 -20 dk civarı göz kapaklarınızın üst kısmına koyarak kompres yapabilirsiniz.

  • Maydanoz

Maydanoz anında her mutfakta bulabileceğimiz, çoğunlukla anında elimizin altında bulunan tek nebattır. Maydanozdaki klorofil maddesi göz altı şişliklerini ve mor halkaları azaltabilir. Tek tutam maydanozu ince ince kıyın ve suyla birlikte tek buz kalıbına paylaştırın. Maydanozlu buz küplerini minik ve oranla ince tek havluya sararak göz altına hafif kompres yapın.

Göze İyi Gelen Eden Başka Bitkiler

  • Papatya

Yorgun gözleri dinlendirmek ve göz kuruluğunu gidermek amaçlı bir fincan papatya çayını buzdolabında soğutun. İlgisiz çaya temiz, pamuklu tek bez veya ped batırın. Kapalı gözlerinizin üst kısmına 10 dakika tek kompres uygulayın.

  • Boswellia

Hindistan’da bolca yer alan tek bitki bulunan Boswellia’nin reçinesinden ele geçirilen bitkisel yardım mahsulleri irin kurutucudur ve bedendeki şişliklere sıkı gelir.

  • Zerdeçal

Zerdeçal da aynı zencefil benzeri enfeksiyon giderici özelliği ile bilinir. Zerdeçal detaylı ürünler kök, sıvı/akışkan ekstrakt, kapsül, toz veya çay halinde satılır.

  • Gül Suyu

Gözlere kompres inşa etmek amaçlı tavsiye edilen bitkisel desteklerden biri de gül suyudur. Göz kızarıklığını alır ve göz altındaki koyuluğu azaltır. 10 -15 dakika tek kompres yetecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eight + 4 =