POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarGrip Hastaları İle Aranızda Mesafe Bulunmalı!

Grip Hastaları İle Aranızda Mesafe Bulunmalı!
G

Grip Hastaları İle Aranızda Mesafe Bulunmalı! İnsanlar İle Aramızda "1 Metre" Mesafe Konumlandırmalıyız! Detaylar İçin…

Uzmanlar tarafından grip olmamak için en tesirli yöntemin aşılanma olduğu ifade edilir. Bilhassa risk altında olanların insanların aşı yaptırması önerilir.

Grip Hastaları İle Aranızda Mesafe Bulunmalı

Uzmanlar tarafından grip olmamak için en  tesirli yöntemin  aşılanma olduğu ifade edilir.  Bilhassa risk altında olanların insanların aşı yaptırması önerilir.

Grip olmamak için alınacak birtakım şahsi tedbirler vardır. Bunlardan kanaatimizce en önemlisi  de hastalarla mümkün mertebe temastan kaçınmaktır. Zira bir metre ara çok kritik bir aradır. Hastaya bir metreden fazla yaklaşmak hastalık bulaştırma tehlikesini artacaktır. Dünyada her sene aşağı yukarı 500 bin insanın  gripten vefat ettiğine ifade edelim. Son yıllarda grip hastalığı  vefata sebep olabilen mühim bir sepici hastalık türü haline dönüşmüştür. Hastalığın önemli hale gelmesi alınması gereken koruyucu önlemleri de mühim hale getirmiştir.

Gribe sebep olan birden fazla virüs bulunur. İnsanlar arasında “domuz gribi” olarak bilinen A/H1N1 virüsünün sadece domuzlardan insanlara sepmediğini, başka grip virüsleri gibi kişiden kişiye de septiğini artık herkes bilmektedir.

A/H1N1 virüsü olarak ifade edilen domuz gribinden de başka grip virüslerindeki gibi kişilerin genel manada korunmaları  birtakım tedbirler alması gereklidir. En tavsiye edeceğimiz yöntem ellerin yıkanmasıdır.

Virüsler temas ederek ve havadan bulaşabilir. AVM, metro, otobüs gibi kalabalık bölgelerde olmak mecburiyetindeyiz. Grip olan eline aksırıp, daha sonra bir nesneyi tuttuğunda ve biz de o nesneyi tutup elimizi ağzımıza veya yüzümüze  sürdüğümüzde virüsü kendimize de bulaştırabilir. Bu sebepten el hijyenimize dikkat etmeliyiz. Şüphelendiğimiz her ihtimalde elimizi sabunla temizlemeliyiz. Her ihtimalde elimizi temizleme şansı olmayabilir. O esnada yanımızda ufak sıvı el dezenfekte edicileri taşımak yararlı olacaktır. Burada özen göstermemiz gereken konu, bu sterilizasyonlardaki alkol miktarının yüzde 60’ın üzerinde olması. Islak mendillerde alkol olmadığı için veya alkol miktarı çok düşük olduğundan dezenfekte edici özellik yoktur.

İnsanlar İle Aramızda  “1 Metre” Mesafe Konumlandırmalıyız.

Gripli insanlarla temas edilmemesi gereklidir. Grip olmamak için alınacak birtakım şahsi tedbirler bulunur. Bunlardan bir tanesi de hastalarla mümkün mertebe temastan kaçınmaktır. Bir metre ara çok kritik bir aradır. Hastaya bir metreden fazla yaklaşmak hastalık bulaştırma tehlikesini yükseltir.

Hasta insanlar  aksırdığında veya öksürdüğünde havaya yayılan partiküllerin solunması halinde de grip olunabilir.

Grip hastalığına soğuk havanın neden olduğu gibi bir düşünce bulunmaktadır. Gribe sebep olan virüsler soğuk ortamda daha uzun yaşayabiliyor. Havalar soğuduğunda kapalı, temiz hava olmayan ortamlarda daha uzun kalıyoruz. Bu sebepten grip havaların soğuması ile daha fazla yayılır. Solunum yoluyla yalnızca grip değil, tonsilit, sinüzit, kulak iltihabı gibi rahatsızlıklar da insanlar arasında bulaşıyor. Grip olmamak için mümkün mertebe hasta kişinin bulunduğu mekana girmekten sakınmak gerekir. Toplum içinde selamlaşırken tokalaşmak, sarılmak, yanak yanağa öpüşmek alışkanlığı var. Bu, grip olma tehlikesini artırdığından hasta olduğunu düşündüğünüz insanlarla mümkün mertebe mesafeli görüşmek tavsiye edilir. Çoğu zaman kişiler ellerine aksırdıkları için tokalaşmışsak ellerimizi temizlemeli veya dezenfektanla silmeliyiz.

En tesirli yöntemin aşı olduğunu ifade eden uzmanlar bulunmaktadır. Grip olmamak için hapşırırken veya öksürürken avuç içine değil kol içi veya mendil kullanılmasının alışkanlık durumuna getirilmesi gerektiğini ifade edelim. Hasta insanların evlerinde dinlenmeleri, topluluk dan uzaklaştırılmaları için çalışıyorlarsa istirahat verilmesi elzem bir durumdur.

65 yaş ve üzerindekiler, süreğen kalp ve akciğer hastalığı olan büyük insanlar ve çocuklar, böbrek hastaları, şeker hastaları, sağlık personeli ve hastane çalışanları, okul, fabrika gibi kalabalıklarda, bakım evlerinde kalan ve kronik hastalığı bulunanların grip aşısı olmaları gerekir. Grip olmamak için en tesirli teknik aşılanmadır. Risk altında olanların aşı yaptır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eleven − two =