POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHamilelikte Beslenme!

Hamilelikte Beslenme!
H

Hamilelikte Beslenme! Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınır? Vitamin Alınmalı Mı? Bulantı Fazlaysa Ne Yapılmalı? Detaylar İçin…

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınır

Hamilelik döneminde ideal kilonun yaklaşık 9-10 kilo fazlasını hamile döneminde almanız gayet normal bir durumdur. Annenin kilosu oldukça zayıf durumda ise hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından 9-10 kilo olan normalin daha üstünde 16 kiloya kadar çıkmaları tavsiye edilir. Sonra ben bu kiloların asıl vereceğim diye düşünmeniz yanlış olur. Sonuçta ortada bebeğinizin sağlığı söz konusudur.

Vitamin Alınmalı Mı?

Genelde doktorlar folik asit isimli vitaminin kullanılmasını sıkça tavsiye etmektedirler. Hamilelik öncesinde de alınabileceği gibi hamilelik döneminde de folik asit kullanabilirsiniz. Hamilelik döneminde düşük yapmayı engelleyebildiği gibi hamilelik öncesi de hamile kalmayı kolaylaştırabilmektedir.

Bulantı Fazlaysa Ne Yapılmalı

Daha önce hamile kalmış bayanlar bilecektir sabah bulantıları oldukça fazla olabilmektedir. Bunu önlemek için sabahları yanı başınızda bir parça ekmek, bisküvi ya da gliserin tüketirseniz sabah bulantısının önüne geçmeniz mümkün olabilir. Daha sonrasında günlük kahvaltısını yapabilir. Yemek yerken de yavaş yavaş yemesi önerilmektedir.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamileler ilaç kullanırken mutlaka doktor kontrolünde kullanmayı ihmal etmemeli. Kendi kendinize ilaç kullanmak çok zararlı davranıştır. Ağrı kesici ilaçlarda buna dahildir.

Hamilelikte Diyet

Kilo alacağım kaygısıyla diyet yapmak gibi davranışlar büyük sıkıntı yaratıyor. Zaten hamilelikten sonra aldığınız kiloların büyük ölçüde spor yaparak verme imkanına sahipsiniz. Diyet yapmak hem sizin sağlığınızı hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

9 − 4 =