POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHerkes Grip Aşısı Olmalı Mı?

Herkes Grip Aşısı Olmalı Mı?
H

Herkes Grip Aşısı Olmalı Mı? Grip Aşısı Kimlere Yapılmalı? Grip Aşısı Hakkında Bilmemiz Gerekenler! Detaylar İçin…

Sonbahar denince akla kısa günler, serin hava ve hastalıklar aklımıza gelir. Okullar açıldı, toplu taşıma kalabalıklaştı bununla birlikte Grip dediğimiz hastalığın mevsimi de başlamış oldu. Gripten nasıl korunmalıyız? Grip aşısı olup bu zalim hastalıktan korunabilirmiyiz.

Grip son derece çabuk bulaşan solunum yolu hastalığıdır. Boğaz, burun ve akciğerlerde enfeksiyonlara yol açmakta tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, tedavi olmadığında ölüme kadar yol açabilmekte. Gripten en kolay korunma yöntemi aşı olmaktan geçmekte. Kimler grip aşısı olabilir diyorsanız yazımıza devam edelim.

Herkes Grip Aşısı Olmalı Mı?

Grip devamlı değişen bir virüs olduğundan belli sezonlarda yaygınlaşan hastalık geçmiş yıllarda ve yeni çıkan virüslere karşı araştırmacılar en çok salgın türü virüslere karşı aşılar geliştirmekte. Bazı istisnalar dışında 6 aylıktan itibaren herkes grip aşısı olabilmekte. Hatta bazı bünyeler için grip aşısı olmak çok önem taşımaktadır:

  • Gribe karşı ciddi komplikasyonlar olasılığı yüksek olan kişiler,
  • Diyabet hastaları, astım ve akciğer hastaları, kalp rahatsızlığı olan hastalar,
  • Hamile olanlar,
  • 5 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük yaşlı kimseler,
  • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar.

Bu tip hasta ve kişiler doktorlara danışarak grip aşı olabilirler.

Peki grip aşısı olun deniliyor. Gerçekten grip aşıları güvenlimi? Bu aşılar genel anlamda güvenli aşılardır. Grip aşısı kimlere olunmaz dersek Bazen üretim şekline göre yumurtaya alerjisi ve nörolojik hastalıklara karşı uygulanmayabilir. Yanlış bir düşünce olan grip aşısı grip yapar inanışıdır. Grip aşısının yan etkisi olarak hafif ateş ve vücutta kırgınlığa yol açabilir, ama grip yapmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

4 × five =