POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkINR Testi Nedir ve INR Normal Değerleri Ne Olmalıdır?

INR Testi Nedir ve INR Normal Değerleri Ne Olmalıdır?
I

INR Testi Nedir ve INR Normal Değerleri Ne Olmalıdır? INR Testi Ne işe Yarar? INR Yüksekliği Nedir? INR Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir? Detaylar...

INR Testi Nedir, Ne Zaman İstenir?

INR testi, kanın ne kadar sürede pıhtılaştığı tespit etmek için yapılan bir testtir. INR testi ile PT testi aynı göreve sahiptir. Her ikisi de kanın pıhtılaşma süresini ölçmektedir. PT testi ile INR testinin tek farkı, INR testinin Dünya Sağlık Örgütünce kabul edilip, standart bir kan pıhtılaşma süresi ölçüm testi olarak görülmesidir.

Açılımı, “International Normalized Ratio” olan INR değerleri dünyadaki tüm doktorlar tarafından rahatlıkla okunabilir.Kanın pıhtılaşma süresini ölçen INR testi normal değerleri hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızın devamında okuyabileceksiniz.

INR Normal Değerleri Ne Olmalıdır?

INR normal değerleri 0,8 ile 1,1 arasındadır. Kan pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalar, doktor kontrolünde kan sulandırıcı ilaçlar almaktadır. Kan sulandırıcı ilaç (warfarin) alan hastaların INR değerleri 2 ile 3 arasındadır.

INR Testi Ne işe Yarar?

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi, INR testi kanın ne kadar sürede pıhtılaştığını ölçmek amacıyla doktorlarınız tarafından istenir. Bu testi doktor her hastadan istemez. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda, ilacın ne kadar işe yaradığını ölçmek amacıyla INR testi istenir.

Test sonucuna göre doktor ilacın etkinliği hakkında bilgi alıp, tedavinize ya o ilaçla devam eder ya da farklı ilaçlar yardımıyla tedaviye devam eder.

INR Yüksekliği Nedir?

INR testi sonucu, değerleriniz referans aralıklardan yüksek çıktığında kanınızın daha yavaş pıhtılaştığı yargısına ulaşılır. Kanın yavaş pıhtılaşması demek, basit kanamaların bile çok duracağı anlamına gelir. Ayrıca INR yüksekliği, hastanın daha kolay bir şekilde iç kanama geçirmesine sebep olabilir.

Kanı sulandıran ilaçları kullanan hastalarda INR yüksekliğinin normal olduğu söylense de kanama durumlarında kanın durmaması gibi önemli bir sorun doğurur. INR değerlerinin yüksek çıkması ile kanama riski doğru orantılıdır INR ne kadar yüksekse, kanama olma tehlikesi o kadar yüksektir.

INR Yüksekliği Sebepleri

Birçok faktör INR yüksekliğinin nedenidir. Bunları sıralayacak olursak:

  • Genetik Rahatsızlıklar,
  • K Vitaminin Eksikliği
  • K Vitaminin Vücutta Yeterince Bulunmaması da inr yüksekliğine yol açar, çünkü k vitaminleri kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kan sulandırıcı ilaçları doktorun yönergelerine uygun kullanmayan kişilerin de INR değerleri yüksek çıkabilmektedir.
  • Aşırı kan kaybı,
  • Kan Kanseri,
  • Protein eksikliği durumlarında da inr değerleri yüksek çıkabilmektedir.

INR Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Yapılan tahlil sonucunda INR değerlerinin referans aralıkların altında çıkması durumu INR düşüklüğü olarak adlandırılır. INR düşüklüğünde kan olması gerekenden fazla pıhtılaşır. Bu durumda da damarların içerisinde kan pıhtısı oluşur. Buna emboli diyoruz.

Hastanın kılcal damarlarında aşırı bir pıhtılaşmanın olması sebebiyle INR düşüklüğü görülür.

Birçok kanser türü kanın yoğun bir şekilde pıhtılaşmasına yol açar. Pankreas ve Kolon kanseri INR düşüklüğüne yol açan başlıca kanser türleridir.

Aniden gelişen enfeksiyon durumlarında da INR değerleri düşük çıkmaktadır. Ayrıca;

  • Doğum kontrol hapları,
  • K vitamini tabletlerini aşırı tüketmek,
  • K vitamini içeren yiyecekleri çok fazla tüketmek INR düşüklüğünün temel nedenleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two + five =