POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkKadın Sağlığı ile İlgili Yapmanız Gerekenler!

Kadın Sağlığı ile İlgili Yapmanız Gerekenler!
K

Kadın Sağlığı ile İlgili Yapmanız Gerekenler! Kadınların Sağlıkları ile ilgili Dikkat etmesi Gereken Detaylar! Detaylar İçin…

Kadın Sağlığı ile İlgili Yapmanız Gerekenler!

Kadınların ergenlik döneminden itibaren sağlığı ile ilgili konulara dikkat etmeleri ve hassas davranmaları gerekir. Ergenlikten itibaren düzensiz adet kanamaları, sivilceler ve ruhsal gerginliklerle kadın olmaya başlama sürecine sancılarla giren kadınlar bu dönemden itibaren sağlıkları için dikkatli davranmalı ve özenli olmalıdırlar.

Kadınların Sağlıkları ile ilgili Dikkat etmesi Gereken Detaylar

İlk adet gördüğü andan itibaren temiz ve sağlıklı iç çamaşırlar tercih etmeli, ağır kaldırmamaya ve üşütmemeye dikkat etmelidir. Kadın hastalıklarının çoğu jinekolojiktir. Bu yüzden son derece özenli davranmalı ve ergenlik çağına giren bu küçük kadınları çok dikkatli şekilde bilgilendirmeliyiz.

Göğüslerimizin kontrolünü yapmayı ihmal etmemeli herhangi bir anormallikte hemen bir doktora görünüp meme ultrason çektirmelisiniz.

Tanımadığınız insanlarla cinsel ilişkiden sakınmalı. Uzun süreli tanıdığımız partnerinizle ilişki sırasında bile mutlaka prezervatif kullanarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve istenmeyen gebeliklerden korunmalıyız.

Hamilelik sürecinde sağlıklı bir gebelik geçirmek için beslenmemize dikkat etmeli ikinci bir insanı daha beslediğimizi unutmamalıyız. Aynı zamanda yürüyüş yapmalı ve stresten uzak durmalısınız. Doktor kontrollerinizi de kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Düşük yapan kadınlar da tekrar hamile kalmadan önce mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Neden düşük yaptığı ve sağlık problemi olup olmadığı incelenmeli ve daha sağlıklı bir gebelik için doktordan yardım almalıdır. Düşük sonrası oluşabilecek depresyon hallerinde çevresindeki insanların tutumu da son derece önemlidir.

Genital siğiller ve HPV virüsü de dikkat edilmesi gerek konulardandır. Vajina ve etrafında küçük sivilceye benzeyen siğiller oluştuğunda mutlaka bir hekime danışılmalı ve 25 yaşına gelmeden HPV aşısı yaptırmalıyız. HPV aşısı on dönemde sıkça rastlanan rahim ağzı kanserinden korunmaya yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan son derece önemlidir.

Sağlık sorunlarını ihmal etmemeli hiçbir sıkıntımız olmasa bile düzenli göründüğümüz bir kadın doğum uzmanı olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ten + fifteen =