POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarKadınlarda Adet Sancıları ve Nedenleri!

Kadınlarda Adet Sancıları ve Nedenleri!
K

Kadınlarda Adet Sancıları ve Nedenleri! Regl Sancılarını Önlemek için Neler Yapılabilir? Detaylar İçin…

Kadınlarda Adet Sancıları ve Nedenleri!

Bayanların ergenlik çağına girmesiyle hormonların etkisiyle her ay düzenli olarak regl olurlar. Reglinin halk arasında bilinen ismi adettir. Adet sancıları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişiler adet dönemlerini çok sancılı geçirirken bazı kişilerde hiç ağrısız geçirebilir. Ağrılı adet dönemleri insanların hayatlarında her ay boyunca ağrı yaparak gündelik yaşamı da etkilemektedir. Bel bölgesine vuran ağrı âdetin ilk gününde daha fazla olup sonra ki günler etkisi azalmaktadır. Regl döneminde ilaç kullanımı da doğru olmadığından bayanlar doğal yollardan ağrılarını dindirmeye çalışırlar.

Aybaşı gelen kadınlar insanlar hiçbir iş yapmak istemez bütün gün uzanıp yatmak isterler. Özellikle de kanama fazlaysa bayanlarda halsizlik baş dönmesi görülebilir. Böyle zamanlarda önemli bir işiniz yok ise uzanıp dinlenmeniz sizin için yararlı olabilir. Âdet döneminde insanlar stresli ve sinirli bir yapıya dönüşebilirler. Ağrının şiddetiyle birlikte kişilerde gerilim olabilmektedir. Bunu azaltabilmek için papatya çayı, adaçayı gibi sakinleştirici etkisi olan çayları tüketebilirsiniz.

Regl Sancılarını Önlemek için Neler Yapılabilir?

Âdet döneminde ağrınızın şiddeti fazla ise karın bölgenize sıcak su koyabilirsiniz. Sıcak su karın bölgesindeki ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Regl günlerinizde kendinize olduğunuzdan daha fazla dikkat etmelisiniz ve ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Ne kadar ağrınız sancınız olursa olsun ağrı kesici ilaçlara yönelmemelisiniz ağrı kesici ilaçlar kanamanızı durdurarak sizi kötü yönde etkileyecektir.

Âdet sancılarını dindirir mi bilinmez ama adet dönemlerinde bayanların canı tatlı şeyler yemek ister çok aşırı olmadığı sürece adet dönemlerinizde tatlı şeyler tüketebilirsiniz. Regl döneminiz çok fazla aşırı şekilde sancılı geçiyorsa doktora görünmeniz sizin için olası bir rahatsızlığa karşı tedbir almanızı sağlayabilir.  Özetlemek gerekirse regl dönemlerinizde ayağınızı sıcak tutmalı, sakinleştirici rahatlatıcı çaylar tüketmeli, çok aşırı ağrınız var ise sıcak su torbası kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fifteen − fourteen =