POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetKalori Sayarak Zayıflayın

Kalori Sayarak Zayıflayın
K

Kalori Sayarak Zayıflayın! Nasıl Bir Diyet Planı Oluşturmalıyız? Günlük Harcayacağımız Enerjiyi Belirleyen İki Faktör Vardır. Detaylar...

Zayıflamanın temel ilkesi; gün içerisinde alacağımız kalori miktarının yakacağımız kalori miktarından az olmasıdır. Böylelikle vücut, oluşan enerji açığını tamamlayabilmek için vücutta bulunan kaynakları kullanmaya başlar. Vücudun en kolay enerjiye çevirdiği şey karbonhidratlardan aldığı glikojen depolarıdır. Glikojen depolarını tükettiğinde ise yıllarca vücudumuzda biriktirdiğimiz yağ depolarına saldırmaya başlar.

Günlük harcayacağımız enerjiyi belirleyen iki faktör vardır. Bunlardan biri bazal metabolizma hızımız, yani vücudun dinlenirken, uyurken, nefes alıp verirken, kısacası bizim hiçbir çaba sarf etmeden harcadığımız enerji miktarıdır. Diğer ise bazal metabolizma hızımıza artı olarak bizim harcayacağımız enerji miktarıdır. Yani gün boyunca yapacağımız spor, yürüyüş, ağır işler buna örnektir.

Sağlıklı ve 20-30 yaş arasındaki bir bireyin ortalama bazal metabolizması günde 1700-1800 aralığında günlük kalori harcar. Siz bununla beraber günde 300-400 kolarilik bir spor yaparsanız, (mesela bir saatlik hızlı tempolu yürüyüş hemen hemen 400 kaloridir) günde 2100-2200 gibi bir kalori harcarsınız. Yiyeceklerden alacağınız kalori miktarı, gün içerisinde harcayacağınız bu kalori miktarından daha az olduğu sürece kilo vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

Bazal metabolizmanın günlük harcayacağı kalori miktari bireyden bireye oldukça farklılık gösterebilir. Özellikle bazı kilolu kişilerde bazal metabolizmanın yavaş çalıştığı, fazla kalori harcamadığı ve bu yüzden az yemekle bile vücutta kilo birikimi yapıldığı gözlenmiştir. Bu yüzden diyetinize başlamadan önce kilolu olmanızın sebebi metabolizmanızın yavaş çalışması mı, ona bir baktırmanız faydanıza olacaktır.

Nasıl Bir Diyet Planı Oluşturmalıyız?

Artık markete girdiğinizde istediğiniz ürünü arabaya atmak yok. Alacağınız ürünün ambalajında bulunan kalori değerlerini incelemekle işe başlayın. Tam yağlı ürünler yerine, yağı azaltılmış ya da yağsız ürünler alın. İki ürün arasında kaldığınızda kalorisi az olanı tercih edin. Buna örnek olarak acılı ezme yerine katkısız acı biber salçası olabilir. Gün içerisinde alacağınız kalori miktarlarını hesaplayın. Yiyecek ve içeceklerden alacağınız bu kalori miktarını, vücudunuzun ve sizin gün içerisinde harcayacağınız kalori miktarından az olmasına dikkat edin. Gün boyunca yapacağınız 600 700 kalorilik tasarruf haftada en az 2 kilo vermenizi sağlar.

Şunu da hatırlatmakta fayda var, diyetiniz boyunca bol su, şekersiz çay ve kahve içmek metabolizma hızınızı arttırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 − 9 =