POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarKatarakt Nedenleri ve Tanı Koyma Süreci!

Katarakt Nedenleri ve Tanı Koyma Süreci!
K

Katarakt Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Doktorlar Katarakt Tanısını Nasıl Koyar? Tedavisi Nasıl Yapılır? Detaylar...

Katarakt Nedir?

Katarakt, görmeyi sağlayan ve göz bebeğinin arka kısmında bulunan, göz merceği olarak adlandırılan kısmın saydamlığının azalarak, matlaşması durumudur.

Katarakt Kimlerde Görülür?

Katarakt, görmeyi sağlayan ve göz bebeğinin arka kısmında bulunan, göz merceği olarak adlandırılan kısmın saydamlığının azalarak, matlaşması durumudur. Katarakt genellikle orta yaş üzerindeki kişilerde rastlanan göz hastalığıdır. Ancak bazen yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen darbelerle ya da kortizonlu ilaç kullanan kişilerde de görülebilmektedir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt hastalığının teşhisi doktor muayenesinde anlaşılmaktadır. Belirtileri ise;

  • Görmede azalma,
  • Işıkta gözlerin kamaşması,
  • Çift görme,
  • Okuma zorluğu,
  • Renkleri solgun görme ve gözlük numaralarını sık değiştirme sorunu ile anlaşılmaktadır.

Yeni doğan bebeklerde görülen katarakt hastalığı ise doğum öncesinde enfeksiyon kapmaları, annenin ilaç kullanımı ya da kalıtımsal rahatsızlıklar sebebiyle olmaktadır. Yeni doğanda erken teşhis ile tedavisi mümkün olan bir göz hastalığıdır.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta yaş üzerinde karşılaşılan göz hastalığında ise, tedavisi ilaç ya da gözlükle mümkün olmamaktadır. Tedavi yöntemi sadece ameliyattır. Katarakt ameliyatı kolay bir ameliyattır. İğne, narkoz kullanılmasına gerek kalmadan ağrısız yapılan, ameliyat sonrası hastanın aynı gün taburcu edilebildiği bir ameliyattır. Ameliyatta risk oluşturmaması için ise; hekimin tecrübeli olması ve göz içerisindeki doğal merceğin kullanılabilirlik durumu, ameliyatın başarısı önemlidir. Aksi taktirde hastanın ikinci kez ameliyat olması gerekebilir. Ameliyat ultrasonik dalgalar yaratan bir aletle yapılmaktadır. Bu alet ile sorunlu dokular parçalanır ve bu parçalar alet içerisindeki boru ile çekilir. Herhangi bir tıkanıklık olmaması için alet içerisindeki boru yardımı ile gözden alınacak sıvı kadar sıvı eklenerek, göz içerisindeki sorunlu mercek çıkarılır ve sağlıklı sentetik göz içi merceği takılarak ameliyat tamamlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × 3 =