POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaEgzersiz & SporKilo Vermek İçin En Etkili Egzersiz Hangisi!

Kilo Vermek İçin En Etkili Egzersiz Hangisi!
K

Kilo Vermek İçin En Etkili Egzersiz Hangisi! Kilo Vermek İçin Ne Kadar Süre Egzersiz Yapmanız Gerekir? Detaylar İçin…

Kilo vermek için hangi egzersiz daha etkilidir, aerobik mi yoksa pilates mi? Zayıflamak ve sıkılaşmak için aerobik ile pilates arasında önemli farklılıklar bulunur.  Aerobik kilo vermenizi sağlarken, pilates sıkılaşma ve postürde düzelme sağlar.

Kilo vermek için egzersiz planı yapıyorsunuz ama hangisini seçeceğinize karar veremiyor musunuz? Egzersiz programınızı uzun dönemde aralıksız devam ettirmek için başarı için en önemli yoldur. Ancak sadece pilates yapmak kilo verme sürecinizin yavaşlamasına yol açar. Aerobik biraz daha kardiyo hareketleri içerdiği için kilo vermeye daha fazla yardımcıdır. Eğer hem pilates hem de aerobik yapmak diyet ile beraber desteklendiği zaman kilo vermekte faydalı olabilir.

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Süre Egzersiz Yapmanız Gerekir?

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için aldığınız kaloriden çok daha fazla yakmanız gerekir. Bunun için ise en az orta yoğunlukta egzersiz yapmanız gerekir. Eğer günde 60 dakika egzersiz yaparsanız sahip olduğunuz kiloyu korursunuz. Bu sürenin üzerine çıktığınız zaman fazla kilolarınızdan kurtulmaya başlarsınız. Eğer bu egzersizin yanı sıra diyet yapmaya da başlarsanız, kilo vermeniz daha da hızlanır. Her insanın metabolizması farklı çalışır, ancak yine de günde 60 ile 75 dakika arasında tempolu bir yürüyüş ya da ortalama 40 dakika süren bir koşu herkesin metabolizmasının hızlanmasına yardımcı olur.

Egzersizde Kalori Yakmak İçin Hesaplama Yapılmalı

Egzersiz ile kilo verebilmek için kalori hesaplaması yapılmalıdır. Yarım kilo ortalama 3500 kaloriye eşittir. Yani haftada yarım kilo verebilmek için günde en az 500 kaloriliye denk gelecek egzersiz yapmanız gerekir. Eğer bunu egzersiz ile desteklemek isterseniz, 250 kaloriyi diyet ile 250 kaloriyi ise egzersiz ile verebilirsiniz. Hedeflediğiniz kiloya ulaşabilmek için ya da ideal kilonuzu korumak için ömür boyu sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Egzersizlerinizi tempolu yürüyüş, koşu, hızlı aerobik ya da pilates ile çeşitlendirip ne kadar yoğun egzersiz yaparsanız o kadar kalori yakarsınız. Her bir egzersizin yakacağı kalori miktarı belirlidir, örneğin 1 saat süresince ortalama 6 km/s sürat ile tempolu bir şekilde yürünür ise 270 kalori, tempolu ve kardiyo içeren bir aerobik yapılır ise ortalama 500 kalori, ancak bir saat boyunca en az 13 km/s hız ile koşulursa yaklaşık 900 kalori yakılır.

Vücudunuzu Sıkılaştırmak İçin Pilates Yapın

Pilates vücudunuzun sıkılaşmasına ve postürünüzün düzelmesine yardımcı olan bir egzersiz türüdür. Pilates dersinin niteliğine göre bir saatte ortalama 250 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. 1 saatlik aerobik dersinde yakacağınız kalori miktarına ulaşmak için ortalama 2,5 saatlik bir pilates seansı uygulamanız gerekir. Reformer yani aletli pilates ile yaktığınız kalori miktarı daha da artar. Ortalama bir 40 dakikalık kardiyo programının ardından pilates uygulanması kilo vermeniz için çok daha faydalı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18 + twenty =