POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetKilonuzu Yönetin 3. Aşama

Kilonuzu Yönetin 3. Aşama
K

Kilonuzu Yönetin 3. Aşama: İlerlemenizi İzleyin! Beslenme ve Hareket Günlüğünüz. Detaylar İçin...

İlerlemenizi İzleyin

İlerleme günlüğü, planınızın en önemli bölümüdür. Plana uygun gidip gitmediğinizi ve hangi durumlarda plandan saptığınızı görmenizi sağlar. İlerleme günlüğü tutarsanız, büyük ve küçük değişikliklerinizi inceleyebilir ve bunları gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi kontrol edebilirsiniz. Böylece planınızdan saptığınızda bu durumun farkına varıp yediklerinize tekrar dikkat edebilirsiniz.

Planınıza düzenli olarak uyuyorsanız her şeyi zamanında ilerleme günlüğünüze kaydedin. Bu sayede sapmalarda neyin neden iyi veya kötü gittiğini bilebilir ve bu durumdan dersler çıkarabilirsiniz.

Planınızda oluşan sapmaları da kaydetmeyi unutmayın. Örneğin eve çok geç gelmiş, yemek yapamayacak kadar yorulmuş, dışarıdan yemek sipariş etmiş veya normalden fazla yiyecek kadar acıkmış olabilirsiniz. Bütün bunları ve nedenlerini, bir dahaki sefere olmaması için yapabileceklerinizle birlikte ilerleme günlüğünüze kaydedin.

Planınızdan sapmamak için örneğin kendi dondurulmuş yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz. Böylece eve geç geldiğiniz zamanlarda dışarıdan yemek sipariş etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca geç kalacağınız zamanlarda açlığınızı bastırmak için, yanınızda tuzsuz kuruyemiş veya kurutulmuş meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz.

Beslenme ve Hareket Günlüğünüz

Düzenli bir beslenme ve hareket günlüğü tutarsanız, kilo verme planınızda önemli ölçüde başarılı olabilirsiniz. Uzmanlara göre; eğer zayıflamak istiyorsanız mutlaka gün içinde yediğiniz şeyleri not etmeniz gerekiyor. Beslenme ve hareket günlüğü, tüm yemek ve hareket bilgilerinizi tek bir yerde toplamanızı sağlar.

Gün içinde yediklerinizi ve yaptığınız hareketleri not etmeye başladıkça, alışkanlıklarınızla ilgili ne kadar çok şey öğrendiğinizi fark edince siz de şaşıracaksınız. Günlüğünüzü düzenli bir şekilde doldurursanız, kilo vermek ve bunu koruyabilmek için hangi alışkanlıklarınızı nasıl değiştireceğiniz konusunda size daha çok yardımcı olabiliriz.

Dilerseniz günlüğünüzdeki bilgileri doktorunuz veya diyetisyeninizle de paylaşabilir ve bu kişilerin size daha fazla yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın! Yeme düzeninizde yapacağınız herhangi bir değişiklik kesinlikle kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Günlüğünüzü doldururken, alışkanlıklarınızın farkında olup olmadığınızla ilgili bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Öğünlerimi Günün Tamamına Yayabiliyor muyum?

Eğer düzenli yemek yemiyorsanız, günün belli zamanlarında çok fazla acıkırsınız ve bu açlığı bastırmak için de çok fazla yersiniz. Öğününüzü tamamen atlıyor veya uzun süre aç kalarak zayıflayacağınızı sanıyorsanız bundan hemen vazgeçmelisiniz. Çünkü kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi düzenli öğünler, kilo vermenin temel anahtarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

six − 5 =