POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarMenopoz Nedir? Tedavi Süreci Nasıldır?

Menopoz Nedir? Tedavi Süreci Nasıldır?
M

Menopoz Nedir? Menopoz Neden Olur? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Menopoz Tedavi Süreci Nasıldır? Detaylar için…

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların aylık adet kanamalarının doğal yolla sona ermesi ve doğurganlığın bitmesi anlamına gelmektedir. Menopoza girme sürecinde kadınlık hormonları olarak adlandırılan östrojen ve progesteron hormonları yavaşlar ve sonrasında vücuttaki işlevi sona erer. Kadınların bir senelik zaman diliminde adet görmeme durumu olarak adlandırılan menopoz, östrojen düşüklüğü sebebi ile sıcak basmalar, terlemeler ve çarpıntı görülebilir. Vücutta görülebilecek diğer değişiklikler ise kemik erimesi, damar sertliği, bazen cinsel ilişkiye girme isteğinin azalması ya da cinsel organlarda kuruluk sebebiyle ağrılı ilişki, depresyon, halsizlik, kolay sinirlenme, unutkanlık, uykusuzluk olabilir.

Menopoz Neden Olur?

Menopoz’a girme yaşı kalıtım ve ırk’a bağlı olmakla beraber, günümüzde ortalama 45-47 ye kadar düşmüştür. Bazen bu ortalama 30’lu yaşları bulabilmektedir. Bu dönemlerde oluşan menopoz’a erken menopoz denir. Bazen de 50’li yaşları bulabilmektedir. Bu da geç menopoz olarak adlandırılır. Fazla doğum yapan kadınlarda menopoz yaşının geç olduğu da gözlemlenmiştir.

Binlerce yumurta ile ilk doğumdan itibaren ergenlik çağına kadar uyuma döneminde bekleyen yumurtalar, ergenlik çağında her ay bir tanesinin olgunlaşarak patlaması ve içindeki hakiki yumurtayı karın boşluğuna atması ile başlar. Bu yumurta cinsel yolla ilişkiye girme sırasında yumurtalık kanalları içerisinde sperm ile birleşerek bebek oluşturur. Her ay kadınların geçirdiği adet, aslında yumurtlamaya çalışan yumurtanın ve onu yakalamaya çalışan diğer yumurtalarla beraber çatlaması ve kanamanın meydana gelmesi ile oluşur.

Menopoz Tedavi Süreci

Bu evrede azalan yumurtalar 40’lı yaşlardan sonra belirli bir sayıya düşmekte ve menopoz süresinde ise tamamı tükenerek yumurtlamanın olmaması durumudur. Menopoz süresince kadınlara östrojen tedavisi yapılarak bağırsak kanseri, Alzheimer hastalığı, rahim ya da meme kanseri ve kemik erimesi hastalıkları olma riski azaltılmaya çalışılır. Östrojen tedavisi ile ağrılı ilişki, yanma, kaşıntı gibi durumlar da 1 yıl içerisinde sona ermiş olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

13 − 7 =