POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarMide Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri!

Mide Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri!
M

Mide Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri! Mide Ağrısı Çekmemek İçin Dikkat Edilecekler! Detaylar İçin…

Mide Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri!

Yemeklerden sonra oluşan mide yanmaları insanları ciddi anlamda sıkıntı veren bir rahatsızlıktır. Mide yenilen yiyecekleri hazmedemediği için yanma, ağrı gibi şikâyetlerle birlikte mide ağrısının sırta vurması, kalpte ritim bozukluğu bir diğer adıyla çarpıntı gibi şikâyetlerde gösterebilir. Haftada 3 günden fazla bu şikâyetleri yaşıyorsanız kesinlikle bir doktora gitmelisiniz çünkü mide hastalığı çok çabuk ilerleyebilen bir rahatsızlık olduğu için Reflü, gastrit gibi sorunlarınızın ilerlemesi halinde midenizde yara oluşabilir.

Mide Ağrısı Çekmemek İçin Dikkat Edilecekler

Mide yanmalarınızı azaltmak için öncelikle çok fazla yemekten kaçınmalısınız. Mide yenilen yiyecekleri birden hazmedemediği için az yemek yenmelidir. Gece yatmadan 2 3 saat önce artık yemek yemeyi kesmelisiniz. Mide yanmalarınız gece yatağa yattığınızda mideniz baskı yapıp ağrı daha çok artabilir. Bu durumda yatağınızın başının 10 cm kadar yüksekte olması gece siz uyurken ağzınıza gelebilecek olan ekşi suyun sizin nefes borunuza kaçmasını önleyecektir.

Mide ağrılarını önlemek için yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Ketçap, hardal, salça, nane, gazlı içecekler, narenciye suları, yağlı yiyecekler, çikolata gibi besinler mide ağrılarını tetiklediği için bu besinlerden uzak durmalısınız.

Mide ağrısı bazen kilolu iseniz kilo vermenizi gerektirebilir. Mideye basınç olması halinde midede ağrı artabileceği için fazla kilolarınız var ise bu kiloları vermelisiniz. Dar giyecekler giymekte mide ağrısının devam etmesine sebep olduğu için mideyi sıkacak çok dar kıyafetler giymemeniz gerekmektedir.

Mide ağrılarınız için doktorun verdiği ilaçları günü gününe kullanmalısınız ağrınız geçse bile ilaçların kullanım süresine doktor kontrolünde devam ediniz.  Mide için doktorların sıklıkla tavsiye ettiği Gavıscon isimli şurubu doktor kontrolünde yemeklerden sonra kullanabilirsiniz. Mide için kullanabilecek etkisi iyi olan bir ilaçta Talcid. Talcid şeker gibi ağızda çiğneyerek kullanılan bir ilaç bu ilacı yemeklerden önce veya ağrı hissedildiği anda kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

thirteen − 11 =