POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkObezitenin Çocukluk Dönemi Riskleri!

Obezitenin Çocukluk Dönemi Riskleri!
O

Obezitenin temellerinin bebeklik döneminde atıldığını biliyor muydunuz? Obezitenin bebeklik dönemindeki sebepleri nelerdir? Detaylar İçin…

Obezitenin temellerinin bebeklik döneminde atıldığını biliyor muydunuz? Obezitenin bebeklik dönemindeki sebepleri nelerdir? Obeziteden korunmak için nasıl bir koruyucu tedbir önerilmektedir. Tamamlayıcı beslenmenin obezite için riskleri nelerdir?

Obezitenin Çocukluk Dönemi Riskleri

Günümüzde obezite problemi erişkin insanlar yanında çocuklar arasında da hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Ülkemizde yetişkinler arasında obez ve kilo problemi giderek artmakta, yüzde 30 – 40’lara kadar ulaşmaktadır.

Son dönemlerde çocuklar arasında da kilolu ve obez olma oranı giderek artmaktadır. Yetişkin insanlarda ki obezitenin temelleri bebeklik dönemlerinde atılmaktadır. Bu sebepten bebeklerin beslenme alışkanlıkları çok büyük önem arz eder.

Obezitenin Bebeklik Dönemi Sebepleri: 

  • Düşük kilo ile doğan bebeklerin doğumlarının ardından ilk iki sene hızlı kilo almaları.
  • Bebeklerin yüksek protein alımı.
  • Anne sütü ile beslenmenin terkedilmesi.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileri yaşlarda obezite riski, anne sütü ile beslenmeyen bebeklere oranla daha düşüktür.

Koruyucu Tedbir: Anne Sütü 

Obezitenin temellerinin bebeklik dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıkları olabileceğini yukarıda ifade etmiştik. Bu noktada en kolay ve en etkili tedbir bebeklerin ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmesi, altı ayın ardından anne sütü verilmeye devam ettirilmesidir. Anne sütünün çocukların iki yaşına kadar verilmesi uzmanların özellikle üzerinde durduğu bir husustur.

Tamamlayıcı Beslenmenin Riskleri

Bebeklerde  anne sütü yanında tamamlayıcı beslenmenin geç ya da erken dönemde başlamasının obezite riskini artırdığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak tamamlayıcı beslenme döneminde hızlı kilo almak obezite riskini artırabilir.

Anne ve babalar bebekleri için tamamlayıcı beslenme dönemine uzmanların önerisini dikkate alarak zamanında başlamalı. Bu noktada ilk altı ay sadece anne sütü önerilmekte, iki yaşına kadar anne sütünün verilmesi önerilmektedir. Ayrıca aşırı proteinli beslenmeden kaçınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18 + 8 =