POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarPremenstrüel Sendromu Nedir? (PMS)

Premenstrüel Sendromu Nedir? (PMS)
P

Premenstrüel Sendromu Nedir? (PMS) Fiziksel ve Duygusal Belirtileri Nelerdir? PMS Tanısı Nasıl Yapılır? Detaylar İçin…

Halk arasında adet öncesi gerginlik olarak da bilinmektedir. Bunun oluşmasının nedeni ise kadınlarda adetten önce değişen hormon seviyeleridir.

Premenstrüel Sendromu Nedir? (PMS) 

Halk arasında adet öncesi gerginlik olarak da bilinmektedir. Bunun oluşmasının nedeni ise kadınlarda adetten önce değişen hormon seviyeleridir. Sendrom yaklaşık olarak kadınların %75inde görülmektedir. Premenstrüel sendromu çok ağır seviyelerde değildir ve günlük yaşantıyı etkilememektedir. Âdetin başlayacağı günden itibaren ise sendrom iyice ağırlaşır ve insanları psikolojik bunalımlara sokabilmektedir. Sendrom kadınların kültürel yaşantılarına, psikolojilerine ve fiziksel güçlerine göre değişebilmektedir. Bu nedenle Premenstrüel sendromu için psikolojik ve fizyolojik olayların bileşkesi denebilir.

Premenstrüel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Birçok bilimsel çalışmalar sendromun kişilerin yaşam tarzlarına, psikolojilerine ve fiziksel güçlerine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle kesin bir teşhis koymak söz konusu değildir. Örneğin Uzakdoğulu az gelişmiş ülkelerde ki kadınlarda şikâyetler genelde ağrı olarak gelirken Batı toplumunda ki kadınlarda şikâyetler psikolojiktir. Sendromun her ay âdete bağlı olarak görülüyor olması kadınların yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kendilerine olan özgüvenlerini yitirmelerine yol açmaktadır.

Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel olarak birçok etkisi mevcuttur. Bu etkiler arasında memelerde hassasiyet, uykusuzluk, ajitasyon, koku ve sese aşırı hassasiyet, sıcak basmaları, denge bozuklukları, çarpıntı, diş eti kanamaları, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, hafif ve kısa süreli kilo artışı, baş ağrısı örnek olarak gösterilebilir.

Duygusal Belirtileri Nelerdir?

Aşırı sinirlenme ve depresyon problemi çok sık görülmektedir. Bunun dışında çok az olsa da kısa süreli hafıza kayıpları, konsantrasyon bozukluğu görülmektedir.

PMS Tanısı Nasıl Yapılır?

Pms tanısını koymak oldukça kolaydır. Öncelikle Pms’nin pozitif bulgulara dayanmadığı bilinmelidir.  Tanının çok kısa bir süre içerisinde konması mümkün değildir. 2 veya 3 ay içerisindeki değişimleri ve gelişmeleri kaydederek kıyas yapılması gerekmektedir. Bu kıyaslar fiziksel bulgular ve ruhsal bulgular olmak üzere iki ana ayrıma dayanmalıdır. Bu ayrımı yaptıktan sonra süreç içerisinde şikayetlerin şiddetlerini ve türlerini kaydetmek gerekir. Daha sonra ise duruma göre psikolojik destek alınmalı veya doktora başvurulmalıdır.

Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Öncelikle sorunu yaşayan hastalar tarafından Pms’nin tam olarak hangi nedenlerden dolayı olduğunun bilinmediğinin bilinmesi gerekir. Bu nedenle birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Tedavi yöntemlerinin çok fazla çeşidinin olmasının nedeni ise Pms’nin hastalara farklı etkiler göstermesi ve Pms’nin oluşmasındaki asıl problemin bilinmemesidir. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları çok fazla tercih edilirken bazıları da tercih edilmemektedir.

Pms Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemlerinden en çok tercih edileni diyettir. Az ama çok sık yemek yiyerek hastalığın hafiflediği hastalar ve uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Bu nedenle hastalara adet öncesi taze meyve ve sebze tüketilmesi önerilirken kırmızı et, donmuş yağlardan ve özellikle alkolden uzak durulması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Egzersiz yapmakta bir diğer Pms Tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Adet öncesi kadınlara günlük düzenli olarak 30 dakika yürüyüşe çıkmaları tavsiye edilmiştir. Bu sayede Pms’nin oluşturduğu problemler en aza inmektedir.

Pms’nin Meydana Gelmesindeki Nedenler Nelerdir?

Pms’nin oluşmasındaki nedenler ve Pms sonucunda ortaya çıkan problemlerin nedeni tam olarak ortaya konamamıştır. Bu konuda bilimsel verilere dayanarak bazı teoriler ortaya atılmıştır. Örneğin Yumurtlamayı baskılayan birtakım hormonların vücuda enjekte edilmesi durumunda Pms belirtilerinde gerilmeler meydana gelmektedir. Bu duruma dayanarak üreme hormonlarının Pms’ye neden olduğu düşünülmektedir. Ancak Pms sonucunda ortaya çıkan fiziksel veya psikolojik faktörlerin nedenlerine dair bir teori ortaya atılamamıştır. Pms’nin oluşmasında üreme hormonlarının ve sinirlerde iletişimi sağlayan bazı maddelerin ortak hareket etmesi sonucunda böyle bir durumun ortaya çıkmış olması ihtimali üzerinde durulmuştur. Birtakım uzman doktor ise kalsiyum ve magnezyum dengesinin adet zamanlarında bozulduğunu ve bu durumun Pms’ye neden olduğunu ortaya atmışlardır.

Pms Dünyanın Her Yerinde Görülür Mü?

Pms ülkemizde dahil olmak üzere bütün dünya ülkelerinde yaygın olarak görülmektedir. Yapılan bütün çalışmalarda adet dönemi kadınların %90ında Pms bulgusuna rastlanmıştır. Hastalığın şiddeti yaşlandıkça hafiflemektedir ve bayanlarım gençlik dönemlerinde çok fazla şiddetli olmaktadır. Fakat doğrulan çocuk sayısına bağlı olarak hastalığın şiddetinin arttığı da gözlenmiştir. Annesinde Pms hastalığı olan kadınlarda Pms’nin şiddetinin daha fazla olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar bu duruma bağlı olarak hastalığın bulaşıcı olabileceği yorumunu yapmışlardır. Ayrıca Pms kalıtsal hastalıkların şiddetini de artırmasına neden olmaktadır. Örneğin şeker hastası bayanlarda adet dönemlerinde insülin ihtiyacının arttığının ve kan şekerlerinin farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

three + fourteen =