POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkProbiyotik Beslenme!

Probiyotik Beslenme!
P

Probiyotik Beslenme! Probiyotik Ne Anlama geliyor? Probiyotik Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz? Detaylar İçin…

Probiyotik Beslenme!

Pobiyotik kelimesini beslenme ile bağlantılı olarak sıkça duymak mümkün. Peki nedir bu probiyotik? Ne Anlama geliyor?

Probiyotik adı altında özel organizmalar, özellikle canlı olarak tüketilen ve sağlık açısından olumlu etkiler sağlayan bakteri kültürleri kast ediliyor. Probiyotikleri genellikle marketlerin buz dolaplarında yoğurt ya da süt ürünleri halinde bulmak mümkündür. Ayrıca eczanelerde probiyotik preparatlara da rastlanabilir.

Normalde kullanılan bakteri kültürlerinin (örneğin: yoğurt, süt, peynir) aksine probiyotik kültürler mide ve bağırsaktan geçerken hayatta kalmayı başarıp çok sayıda bağırsağa ulaşmayı başarmaktadırlar.

Belirli probiyotikler darm florasini destekleyerek sağlık için olumlu katkılar sağlayabilirler. Bu sayede özellikle sonbahar ve kış aylarında meydana gelen üst solunum yolları enfeksiyonlarını azaltıp hafifletmeleri mümkün hale gelir.

Bazı probiyotikler ise besin maddelerinin daha çabuk sindirilmesine yardımcı olup, yavai sindirim sistemlerini daha hızlı hale getirebilirler. İshal gibi antibiyotik ile tedavi edilen hastalıklar, probiyotikler sayesinde daha az meydana gelir. Bunların yanı sıra kronik iltihaplı bağırsak hastalıklarında da belirli probiyotikler yardım sağlar ve ishal oluşumunun önüne geçerler.

Araştırmalar sonucu probiyotikler ile beslenmenin sağlığa önemli ve olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle metabolizma üzerinde faydalar sağlanması bu ürünlerin daha fazla tüketilmesinde büyük rol oynar. Ayrıca vücudun savunma sistemini güçlendirerek hastalık uyarıcılarına (parojenler) karşı önlem salınmasını sağlar.

Bu olumlu etkiler göz önünde bulundurularak her geçen gün probiyotik ürünler ile beslenmeyi tercih edenlerin sayısı artmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 − ten =