POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaDiyetRamazanda Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?

Ramazanda Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?
R

Ramazanda Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir? Ramazanda Sağlıklı Sofralar Kurun! Sofrada Tüm Besinlere Yer Verin! Detaylar İçin...

Ramazan ayında sahurda yemek yemek ve gün boyu aç kalmak kilo alımlarına neden olur. Üstelik gün boyu hareket edilmezse alınan kiloların verilmesi de kaçınılmaz olur. Şimdi Ramazanda Alınan kilolar ve detayları hakkında yazımız…

Ramazanda Alınan Kilolar

Ramazan Ayı süresince tutulan yapılan ibadet, tüm İslam âlemince en büyük katılıma sahip ibadetlerden biridir. Gün ağarmasından, gün batımına kadar olan sürede kişinin nefsine hâkim olarak birtakım hareketlerinden, yemesinden ve içmesinden imtina ettiği bu ibadet, oruç tutmak olarak isimlendirilmektedir. Özellikle ülkemizde birkaç yıldır yaz aylarına rastlayan Ramazan Ayı, çok uzun sürelerde oruç tutulması gereğini de beraberinde getirmektedir. Temmuz ayında oruç tutma süresi kimi zaman on yedi saati bulmaktadır.

Bu şekilde yemek ve sudan uzak geçen bir günün ilk bakışta kilo vermek için bulunmaz bir fırsat olduğu düşünülebilir. Aslında bu düşüncenin hak payı da vardır. Ancak birçok kişide durum bu şekilde tezahür etmemektedir. Bunun sebebi ise çeşitli şekillerde açıklanabilir. Mesela beynin şartlanmasının bu durumda etkili olduğu söylenmektedir. Bir süre boyunca istikrarlı şekilde oruç tutulduktan sonra insan beyni; vücudun yaşaması için gerekli olan besinin ancak günde iki kere temin edilebildiğinin farkına varmaktadır. Bu sebepten ötürü beyin, normalde direk olarak besini enerjiye dönüştürmek yönünde kullandığı iradesini, aç kalma korkusuyla besin depolama tarzında değiştirir. Böyle bir durumda da artık söz konusu zayıflama değil, bilakis kilo alma olmaktadır.

Bunun yanı sıra sahur vakti yenilip ardından hiç hareket etmeden yatmak da vücuda alınan kalori miktarının olduğu gibi korunmasına yol açmaktadır. Bu durum da yine Ramazan Ayı içerisinde kilo almamıza sebep olmaktadır. Ramazanda alınan kilolar, doğal olarak vücuttaki kolesterol dengesini de olumsuz etkilemektedir.

Ramazanda Sağlıklı Sofralar Kurun!

Anlattığımız bu kötü etkilerden korunmak için, Ramazan sofralarımızı sağlıklı beslenme açısından biraz daha dikkatli hazırlamamız gerekmektedir. Bu amaçla sofrada dikkat edeceğimiz birkaç küçük ayrıntı, sağlımızı birçok kötü etkiden koruyabilecektir.

Sofrada Tüm Besinlere Yer Verin!

Hepsinden önce, sofrada her türlü besinden bulunmasına özen göstermeliyiz. Dengeli beslenme olarak özetlenebilecek bu durum, yavaş yemek yeme ile birleştirildiğinde kilo almayı önleyecektir. Ayrıca iftar sofrasında öncelikle hafif gıdaları tüketmemiz, mideye olan baskının azaltılmasına yardımcı olur. Bu sayede midenin olası rahatsızlıkları engellenerek sağlıklı beslenilmiş olacaktır. Hatta mümkünse iftarımızı hafif kahvaltı katıklarıyla açmamız en uygunudur. Bunlarla birlikte, yavaş yemek, tatlı seçiminde süt içerikli olanları tercih etmek de kilo dengeniz açısından çok yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eighteen − fourteen =