POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaEgzersiz & SporSağlığımız için Sabah Sporunun Faydaları!

Sağlığımız için Sabah Sporunun Faydaları!
S

Sağlığımız için Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir? Neden Sabah Sporu ve Egzersizi Yapmalısınız? Detaylar için…

İnsan metabolizması sabah saatlerinde yapılan spor ile düzene girer. Sabah erken saatlerde yapılacak fiziksel aktiviteler, metabolizmayı bir anda dengeye sokarak gün boyu kişinin daha dengeli ve düzenli yaşamasını sağlar. Hem mutluluk hormonu hem de zayıflama hormonu salgılamasına yardımcı olur. Kişiyi az yemek yemeye iteceğinden kilo verilmesine ve sağlıklı yaşanmasına yardım eder.

Yaşam kalitemiz yanlış beslenme ve hareketsizlik güzünden düşmektedir. Gittikçe daha miskin ve formdan çıkmış insanlar olmaya başladığımız bu günlerde sabah sporu yaparak ve günde sadece 30dk zaman ayırarak forma girebilir ve sağlığımıza kavuşabiliriz.

Aynı zamanda kilo kontrolüne yardımcı olan sabah sporu, kişinin vücudunun sıkılaşmasına ve BMI’ının (beden kitli indeksi) düşmesine yardımcı olur.

Sağlığımız için Sabah Sporunun Faydaları!

Herkesin bir biyolojik saati vardır. Bu biyolojik saat, sabah güne başlayıp fiziksel aktivite yapmanızla beraber harekete geçtiğinden size kilo verdirmektedir. Ayrıca sabah gün doğumundan öğlene kadar güneş ışığı altına yapılan egzersizler, gün içinde yapacağınız en faydalı egzersizler olacaktır. Güneş ışığı özellikle sabah saatlerinde vücudumuzu beslemekte ve bol bol vitamin takviyesi yapmaktadır. Bu nedenle sabah saatlerinde yapılan egzersizlerde güneşin de faydalarını vücudumuza almış oluruz.

Sabah sporu sonrasında metabolizmanın düzene girmesinin ardından iştahınız da kapanarak, daha sağlıklı bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır. Sabah spor yaparken vücudumuz endorfin isimli bir hormon salgılamaktadır. Bu da kişiye ekstra enerji vermekte ve üstüne bir de psikolojik olarak sorunlarla baş etme gücü vermektedir. Bundan dolayı sabah spor yapan insanlar günlük hayatlarında hem problemleriyle daha kolay başa çıkarlar hem de daha sağlıklı ve enerjik bir gün geçirirler.

Güne başlarken 15 – 30 dk arasında egzersiz yapan bir insan tüm gün rahat edecek ve hiç olmadığı kadar sağlıklı hissedecektir. Bundan dolayı sabah sporunu bir refleks haline getirip hiçbir gün aksatmamak gerekmektedir. Sabah her gün spor yapan bir insanın birkaç ay içinde kilosu ve beslenme alışkanlığı dengeye girecektir. Ayrıca kişinin psikolojik durumu da düzelecek ve kişi hayat kalitesini yükseltecektir. Uzmanlara göre de sabah egzersizleri asla ihmal edilmemeli ve her gün aksatılmadan yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twelve + 18 =