POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarŞeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisinde Uygulanan Yöntemler!

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisinde Uygulanan Yöntemler!

Şeker hastalığı Belirtileri ve Tedavisinde Uygulanan Yöntemler! Şeker hastalığı nedir, Nasıl Teşhisi Yapılır, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Detaylar İçin…

Şeker Hastalığı Nedir, Nasıl Teşhisi Yapılır, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Hakkında Bilmemiz Gerekenler:

Toplumda çok yaygın olarak görülen ve insan sağlığını en çok etkileyen hastalıkların üçüncü sırasında şeker hastalığı yani diyabet gelmektedir. Diyabet hastalığı çok eski dönemlerden beri bilinmesine rağmen günümüzde hâlâ bütün yönleri ile detaylı olarak bilinmemektedir. Bu yüzden diyabet modern tıbbın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan bir tanesidir. Diyabet kendisi bir hastalık olmasına rağmen vücutta yaptığı zararlarla (komplikasyon) birçok hastalığında sebepleri arasında sayabiliriz.

Diyabet hastalığı, pankreas bezinde bulunan ve insülin salgılayan beta hücrelerinin düzensiz ve yetersiz çalışması ile meydana gelen bir hastalıktır. Yetersiz salgılanan bu yetersiz veya düzensiz insülin ile kanda yeterli miktarda insülin bulunmaz. İnsülin, bağırsaklarda emilip kanda bulunan şekeri hücrelere geçirmekle vücutta bulunması gereken en önemli maddedir.

Normal insanlarda açken 60-110 mg arasında olan kan şekeri (glukoz) 150 mg’ı aşınca idrara geçmektedir. Aşırı idrar çıkma isteği artacaktır. Bu durumda vücutta su kaybı yaşanacak ve aşırı susama, ağız kuruluğu ve çok su içme isteği oluşacaktır. Besinlerden alınan şeker ise hücrelere girip enerji olarak kullanılmayacağı için vücut gerekli enerjiyi depo edilmiş yağlardan sağlayacaktır. Buda enerji için yağ kullanımını artıracak ve kilo kaybına yani zayıflamaya neden olacaktır. Diyabetin özellikle başlangıç döneminde bu belirtiler çok önemlidir. Ailesinde şeker hastalığı olanlar bunları çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Şeker Hastalığının (Diyabetin) Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının yani diyabetin tipik olan belirtileri şunlardır:

  • Ağız, dil ve deri kuruluğu
  • Çok susama ve çok su içme isteği
  • Çok idrar yapma, geceleri idrar için kalkmak
  • İştah fazlalığı ve çok yemek yeme isteği, Buna rağmen kilo almama ve zayıflama
  • Vücutta kolay yara açılması, ancak zor ve geç kapanması,

Diyabette İlaç Tedavisi Nasıl Olmaktadır

Diyabet hastalığında kullanılan iki grup ilaç vardır. 1) ağızdan kullanılan ilaçlar (haplar) 2) enjeksiyon şeklinde kullanılanlar(insülin). Şeker hastalığının da ilaç kullanmanın en büyük amacı hastalığı kontrol altında tutmaktır. Bunu sağlayabilmek için ilaçları düzenli ve zamanında alınması şarttır. Ağız yolu ile alınan ilaçlar farklı etkiler ile kan şekerini azaltmaktadır.

İnsülin tedavisi ise çok önemlidir. Çeşitli özelliklere sahip insülinler vardır. Hastaları hastalıklarına uygun özellikteki ve dozdaki insülinin belirlenmesi gerekmektedir. İnsülin aç karnına uygulanmalı ve en geç yarım saat içerisinde bir şeyler yenmelidir. İnsülin kullanan kişiler kan şekerini (açlık -100-140 arası, tokluk 140-180 arası) her gün en az bir kez ölçmelidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one × four =