POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkSigara Bırakıldığında Kilo Almak Kaçınılmaz mı?

Sigara Bırakıldığında Kilo Almak Kaçınılmaz mı?
S

Sigara Bırakıldığında Kilo Almak Kaçınılmaz mı? Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Kontrolü! Detaylar İçin...

Sigara içmeyi bırakmayı düşünen insanlar için kilo alma olasılığı kaygı yaratan durumlardan birisidir. Sigarayı bırakan her 5 kişiden yaklaşık olarak 4’ü belirli ölçüde kilo almaktadır. Ancak biraz zaman ve çaba harcayarak kilonun kontrol altında tutulması mümkündür. Sigaranın bırakılmasından 6 ay sonra çoğunlukla alınan kiloların bir bölümü verilmektedir. Sigarayı bırakmanın biraz kilo almaktan çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sigara bırakıldıktan sonra ortalama olarak 2-4.5 kg alınmaktadır. Günde ne kadar çok sigara içiliyorsa, bırakıldıktan sonra kilo alımı da o oranda daha fazla olmaktadır. Verilen değerler ortalamadır; kişinin durumuna göre daha az ya da daha fazla kilo alımı olabilir. Sigarayı bırakanların %10’u 12-15 kg alabilmektedir. Kilo alımı genellikle ilk 6 ay içinde olmakta ve izleyen 6 ay içinde çoğu kişi kilo vermeye başlamaktadır.

Sigara Bırakıldıktan Sonra Kilo Alınmasının Çeşitli Nedenleri Vardır:

Normalden daha fazla kalori alınmaya başlanması: Sigara bırakıldıktan sonra iştah artarak yeme alışkanlıklarında değişiklikler görülebilir. Tat ve koku duyularındaki iyileşme de iştah artışına yol açabilir. Ayrıca, iştah artışının dışında sigarayı bırakanların daha fazla şekerli ve yağlı gıdalar tüketmeye başladıkları da gösterilmiştir.

Metabolik hızın yavaşlaması: sigara bırakıldığında metabolik hız sağlıklı bir düzeye inmekte ancak bu durumda vücut daha az kalori harcamaya başlamaktadır.

Ağza bir şey koyma ihtiyacı: Sigara bırakıldığında, el ve ağızla bir şey yapma ihtiyacı nedeniyle, bir şeyler yeme ya da atıştırma davranışında artış olabilir.

Yiyecekleri sigaranın yerine kullanma: Sigarayı bırakan kişiler sıkıntı, stres, ödüllendirme, zaman geçirme ya da sosyal ortama katılım gibi koşullarda içmeyi alışkanlık haline getirdikleri sigara yerine yemeğe yönelebilirler.

Sigara içmenin zararlarının yanında 2-4,5 kg almanın sağlık açısından yarattığı risk çok daha düşüktür. Günde 1 paket sigara kalp üzerinde 40 kg kilo almanın verdiği zararı yaratmaktadır. Sigara bırakıldığında akciğer kanseri, başka kanserler, kalp krizi, felç ve akciğer problemlerine yönelik risk de azalmaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Kontrolü 

Sigara bırakıldıktan sonra kilo alınması kaçınılmaz bir durum değildir. Sigarayı bırakanların %80’i başlangıçta kilo almakta ve çoğu daha sonra aldıkları kiloları vermektedir. Kilo alımını azaltmak için alınabilecek önlemler bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır;

Doğru Yeme Davranışı 

Yağlı gıdaların kısıtlanması kilo kontrolüne yardımcı olabilir. 1 gram yağ, aynı ağırlıktaki karbonhidrat ve proteinden 2 kattan fazla kalori içermektedir. Hangi gıdalardan kaçınılacağından daha çok, nelerin yenebileceğine odaklanılması daha kolaydır. Bol miktarda meyvenin yanısıra sebze, tam tahıllı gıdalar, hububat ve yağsız et uygun olabilir. Atıştırma ihtiyacı olduğunda düşük kalorili gıdalar, özellikle de meyveler tercih edilmelidir. Tatlılara karşı istekte bir artış olabilir; mümkün olduğunca yüksek kalori içeren tatlılardan ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Yemek ile ilgili bazı alışkanlıklar değiştirilmelidir. Örneğin, yemekten sonra sigara içilmesi gibi bir alışkanlığın bırakılması daha fazla yemek yemeye yol açabilir. Bu tür durumlarda masadan daha çabuk kalkılması ve başka bir şey yapılması yararlı olabilir. Stres ile baş etmek için sigara yerine yemek yemeğe yönelinebilmektedir. Böyle bir durum söz konusuysa gevşeme egzersizleri ya da derin nefes alma egzersizleri yardımcı olabilir. Bir süre gün içinde yenenlerin kaydedildiği bir günlük ne kadar fazla yemek yendiğini görmeyi sağlayabilir.

Egzersiz

 • Sigaranın bırakılmasından sonra düzenli egzersiz yapılması birçok açıdan yararlar sağlamaktadır
 • Kalori yakılmasını sağlar
 • İştahı baskılar ve daha az yeme isteği oluştur
 • Sigara içme isteğini azaltır
 • Stresle başa çıkmaya yardımcı olur

Egzersiz yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Yoğun egzersiz programlarının yapılması gerekmemektedir. Yaşam tarzında hafif egzersizlerle küçük değişiklikler yapılması bile harcanan kalori miktarını artıracaktır. Yemek sonrası yürüyüşe çıkmak, dans etmek ya da hoşlanılan sporları yapmak sağlık açısından da önemli yararlar sağlayacaktır.

Özetle;

 • “Sigarayı bırakma”yı bir numaralı hedefiniz haline getirin
 • Kilonuzu kontrol edin: haftada en az bir kez tartılın
 • Ne yediğinizi bilin
 • İyi dengelenmiş öğünler yiyin
 • Harcadığınız kaloriden fazlasını yemeyin
 • Atıştırmaları sınırlayın
 • Tatlılardan uzak durun
 • Dışarıda yemeğe çıktığınızda, akılcı şekilde yemek yiyin
 • Yavaş yiyin ve her lokmadan sonra çatalınızı bırakın
 • Düzenli egzersiz yapın
Önceki İçerikÖğünlerin Planlanması
Sonraki İçerikBesin Önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 4 =