POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Sinüzit Nedir?
S

Sinüzit Nedir? Sinüzitin Risk Faktörleri Nelerdir? Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Detaylar İçin…

Sinüzit, burun boşluklarını oluşturan kemiklerde ki hava kabarcıklarının iltihaplanmasıdır. Bu boşluklar burun ve göz çevresinde bulunur. Sinüslere açılan bir tane delik vardır ve bu delik burun boşluğunda bulunur. Bu delik çeşitli etkenler nedeniyle tıkanır ve sinüslerde iltihaplanma meydana gelir.
Sinüslerin görevleri; kafatasının dengesini sağlar, sinüsler içini hava doldurarak yüz kemiklerini hafifletirlerken başka önemli bir görevi de ses kalitesini yükseltirler. Hepiniz fark etmişsinizdir ki burnunuzun tıkanmasıyla sesinizde bir değişme olmaktadır.
Sinüzit; sonbahar ve kış aylarında daha sık yaşanmaktadır. Fakat sinüziti olan kişiler bu durumu farklı hastalıklarla karıştırmaktadırlar. Bunlar; burun alerjisi, strese bağlı baş ağrısı, burnun eğriliğine bağlı tıkanıklıktır.
Sinüzit bazı dönemlerde daha da şiddetlenir. Örneğin, denize ya da suya dalmak, grip ya da nezleli iken yapılan uçak seyahati basınç farklılığından dolayı sinüzitinizin şiddetini arttırır ve özellikle kış aylarında klimalı, kaloriferli ya da doğalgazlı evde kalanlarda ortamda nem olmadığı için hava kurur ve sinüzitin şiddeti artar.

Sinüzitin Risk Faktörleri Nelerdir?

Sigara kullanan ya da sigara dumanına uzun süreli maruz kalan kişiler, alerjik reaksiyondan dolayı burun tıkanıklığı yaşayan kişiler, sık sık enfeksiyonel hastalık geçiren kişiler ve burunlarında yapısal bozukluk olan kişilerde görülme sıklığı artmaktadır.
Sinüzit sıklıkla ilaç tedavisi uygulanır. Alerjiden kaynaklanan sinüzitlerin tedavisinde antihistaminik, bakteri kaynaklı sinüzitlerin tedavisinde antibiyotikler verilir. Yapısal bozukluktan kaynaklı sinüzitte cerrahi işlem uygulanır.
Sinüzitin iki çeşidi vardır. Bunlar; akut ve kronik olmak üzere ayrılır. Akut dediğimiz olay kısa sürelidir. Kronik ise sürekli devam eden anlamına gelir. Sinüzit deyince ilk akla gelen burun tıkanıklığıdır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Akut sinüzitte; burun tıkanıklığı, mide rahatsızlığı, kanlı, yeşil veya sarı burun akıntısı, hafif ateş, gözlerde ağrı, kuru öksürük, dişlerin ağrıması, ağızın kötü kokması, yanak iç kısımlarının ağrıması,  öne eğilince şiddetlenen baş ağrısı ve yüzde basınç meydana gelir.
Kronik sinüzitte ise; belirtiler en az 3 ay gözlenir. Geceleri artan öksürük, aşırı ve koyu burun akıntısı, akut sinüzitte de olduğu gibi burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve koku alamama meydana gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 − eleven =