POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarSistit Nedenleri, Tanısı ve Tedavi Süreci

Sistit Nedenleri, Tanısı ve Tedavi Süreci
S

Sissit Nedir? Sissit Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Sissitten Korunmak için Ne Yapılmalı? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sissit Nedir?

İdrar torbasının iltihabı olarak adlandırılan sissit, kadınlarda daha çok görülen idrar yolu enfeksiyonu, erkeklerde prostat bezinin iltihabı (prostatit) olarak bilinmektedir. İdrar yolları ve üreme sisteminde görülen bu hastalık sık sık tekrar edebilen önemli bir hastalıktır ve tedavi edilmezse böbreklerde kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Sık sık idrara çıkma isteği ancak tam olarak rahatlayamadan az az idrar yapmak ve bu sırada yanma, ağrı hissetme şeklinde oluşmaktadır.

Sissit Nedenleri Nelerdir?

Sissit bulaşma nedenleri arasında, cinsel ilişki esnasında genital bölgenin temiz olmaması durumunda ya da uzun süre idrarı tutarak tuvalete gitmeme durumunda, menopoz döneminde düşük östrojen seviyesi nedeniyle de hastalık görülebilir.

Sissit Belirtileri Nelerdir?

Sissitin belirtileri ise;

  • Sık idrara çıkma,
  • İdrar yaparken yanma, sızlama, gece sık idrara kalkmak,
  • İdrarda kanama,
  • Hafif ateş,
  • Karın bölgesinde ağrı,
  • Kasıklarda ağrı,
  • Vajinal akıntı görülebilmektedir.

Sissitten Korunmak için Ne Yapılmalı?

Hastalıktan korunabilmek için yeterli sıvı tüketmek gerekir. İdrar geldiğinde çok beklememek, tuvalet sonrası temizlik önden arkaya yapılmalıdır. Genital bölgenin uzun süre nemli kalmamasına özen göstermeniz ve pamuklu iç çamaşırı tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Hastalık kadınlarda hayatları boyunca en az bir kere hastalığa yakalanmaktadırlar.

Sissit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sissit tedavisi antibiyotik ile yapılır. Antibiyotiğin kullanımının ne kadar süreceği enfeksiyonun şiddetine ve antibiyotiğin kişiye yararlı gelmesine bağlıdır. Sizin uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri arasında ise ılık suya oturma banyosu olabilir, günde 2-3 kez, 15-20 dakika çok sıcak olmayan suda oturarak bekleyebilirsiniz, ağrınız varsa rahatlatması için ısıtılmış bir havluyu kanınızın alt kısmına koyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

12 − 7 =