POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarSiyatik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi!

Siyatik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi!
S

Siyatik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi! Siyatik Belirtileri Nelerdir? Siyatik Tedavisi İçin Neler Yapılmalı? Detaylar İçin…

Vücudumuzun en büyük sinirlerinden biri olan siyatik siniri, leğen kemiği bölgesinden başlayıp baldıra kadar ilerlemektedir. Bu sinirde olan herhangi bir hasar, uzun bir sinir olduğu için bölgesel değil, bütünsel bir ağrı yaratır. Hafif şekilde seyretse bile, kimi durumlarda kişiyi yürümekten dahi alıkoyabilir. Uzun süren siyatik ağrılarında şeker hastalığı, omurga rahatsızlıkları, belli bölgelerdeki disklerin kayması veya bel fıtığından şüphelenilmeli ve kontrole gidilmelidir.

Eğer kişi belinden ayak topuğuna doğru ilerleyen bir ağrıdan veya vücudun ortasından başlayıp ayak parmaklarına kadar olan bir sızıdan bahsediyorsa muhtemelen siyatik ağrısı çekiyordur. Aynı zamanda bel fıtığı da eşlik ediyorsa ağrılar daha bütüncül ve yoğun hissedilebilir.

Siyatik ağrısı, boyunca uzanan sinirlerin basınç sonucu hasar görmesi veya zedelenmesinden kaynaklanabilir. Siyatik sinirine yakın bölgelerde oluşan iltihaplar, bel fıtığı veya boyun fıtığı gibi durumlarda oluşan disk kaymaları, çeşitli kemik bozuklukları, çeşitli hastalıklarda yapılan yanlış iğne tedavileri, şeker hastalığının etkenleri ve skolyozlar siyatik ağrısına sebep olabilecek şeylerdir.

Siyatik Belirtileri!

Kasıktan aşağı doğru tüm bölgelerde yaşanabilecek kramp veya kas sertleşmesi, kalça bölgesinde uyuşma, siyatik siniri boyunca uzanan ağrı, baldır ağrısı, yürüme, ayakta durma ve oturma esnasındaki ağrı, aynı pozisyonda uzun süre durma sonucu ağrı siyatiğin belirtileri arasındadır.

Siyatik Tedavisi!

Dinlenmenin temel olduğu tedavide, şiroterapi, masaj, non-spinal dekompresyon, fizik tedavi, uyuşturucu ve sinir yatıştırıcı ilaçlar, parasetamol, oral steroid, yumuşak diyot ışın terapisi, kas gevşetici krem veya tabletler, ultrason, epidural steroid iğnesi, AHT terapisi, B1 ve B2 vitamin takviyesi kullanılmaktadır.

Siyatik ağrısı şikayetiniz varsa, fizik tedavi polikliniğine gitmeli, eğer lüzum duyulursa, sizi ortopedi, dahiliye veya nöroloji bölümlerine yönlendirebilmektedirler.

Ayağınızdaki ağrının siyatik kaynaklı olup olmadığı anlamak için yattığınız yerde ayağınızı yukarı doğru kaldırmanız yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one + ten =