POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaEgzersiz & SporSpor Yaparken Ayakların Su Toplamasının Nedenleri!

Spor Yaparken Ayakların Su Toplamasının Nedenleri!
S

Spor Yaparken Ayakların Su Toplamasının Nedenleri! Daha Büyük Ayakkabı Almanın Da Sakıncaları Var Mı? Detaylar İçin…

Düzenli spor yapanların sık sık başına gelen bir durum ayakların su toplaması. Üstelik acı veren, can sıkıcı bir durum.

Egzersiz yapanların başlıca sıkıntılarından biri de ayaklarda oluşan su toplaması. İşte alt tarafı bir su toplaması dersiniz ama o kadar küçük görünen bu sorun, egzersiz yapmanızı günlerce önleyebilecek bir belaya dönüşebilir. Bu sorundan kurtulmak için denediğiniz fazladan konçlar, ayaklarınıza sürdüğünüz vazelin ya da ayakkabı değiştirmek işe yaramadıysa, yardıma ihtiyacınız var demektir. Bu durumda işe, ayakların neden su topladığını inceleyerek başlayalım.

Spor Yaparken Ayakların Su Toplamasının Nedenleri!

Su toplaması, sürtünmeden meydana gelir. Bu durumda, ayaklarınızın su toplamasını istemiyorsanız, önce sürtünmenin önüne geçmek lazım. Vazelin kullanmak, su toplamasının önüne geçmek için iyi bir yol olmasına rağmen, sorunun köküne inen bir çözüm de değildir.

Yeni bir ayakkabı aldığınızda, ayakkabının ön kısmında, ayak parmaklarınız için yeterince boş yer olmasına özen gösterin. Parmaklarınız, en dibe kadar dayanmamalı, ya da konserve kutusuna tıkıştırılmış sardalyeler gibi durmamalı. Eğer parmaklarınızın dibe dayandığını hissediyorsanız, daha büyük bir numara almayı tercih edin.

Daha büyük ayakkabı almanın da sakıncaları vardır. Numara büyüdükçe, ayakkabı da genişlediği için, ayakkabı ayağı daha az destekler, ya da topuğunuzu yeterince sarmaz. Bu durumda ayakkabıya taban koymak işe yarayabilir.

Fazladan çorap giymek, bazı sakıncalar doğurabilir. Öncelikle bir kat fazladan giyilmiş çorap ayaklarınızı sıkabilir. İkincisi, egzersiz sırasında yapacağınız, başlama, durma ve yön değiştirme hareketleri, çorabınızın ayakkabı içinde birikmesine neden olabilir ki, bu da ısınmaya ve sürtünmeye ve dolayısıyla da su toplanmasına sebep olur. Bu nedenle çift çorap giymek yerine, uğraştığınız spor için özel olarak tasarlanmış çoraplar giymeyi tercih edin.

Su toplayan bölgeyi temiz tutun ve patlatmayın. Eğer kan toplarsa, mutlaka bir doktora gösterin. Ayağınız su topladıysa ve egzersizlerinizden vazgeçmek istemiyorsanız, su toplanan yeri korumalısınız. Bunda da bazı spor ürünlerini kullanabilirsiniz. Yuvarlak pedler ve pamuk yastıklar su toplanmasını önlemede etkili ürünlerdir. Pedin delik olan kısmını, su toplayan yerin üzerine koyun. Böylece bu bölge sürtünmelerden korunmuş olur. Önemli olan, delik olan kısmın bu bölgeyi, oraya dokunmaksızın sarmasıdır. Plasterle sağlamlaştırın ve egzersizinizi yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × four =