POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkStresin İnsan Sağlığına Zararları!

Stresin İnsan Sağlığına Zararları!
S

Stresin İnsan Sağlığına Zararları! Stresin Zararları Nelerdir? Stresle Başa Çıkmak İçin Öneriler Nelerdir? Detaylar İçin…

Stres Nedir?

Stresi tam olarak tanımlamak çok kolay değildir. Her insan için stres farklı anlamlar ifade eder. Yine de stresin genel olarak tanımı yapmak gerekirse; bireyin fizyolojik ve psikolojik baskıya gösterdiği tepki olarak tanımlanabilir. Stresin kaynağı ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi için stres olabilecek bir durum başka bir insan için stres kaynağı olmayabilir. Bu nedenle stres insandan insana farklılık gösteren durumdur.

Stresin Zararları

Günümüz ile geçmiş yılları karşılaştıracak olursak hastalık oranları bir hayli artış göstermiş durumdadır. Önceki nesiller çoğunluk olarak eceli ile hayatını kaybederken günümüzde ise çoğunluk olarak ne yazık ki hastalık neticesinde hayatlarını kaybetmektedir. Kuşkusuz bunda günümüz yaşamanın ağır stresli etkisi tartışılmaz. Çocukluktan itibaren insanların sırtına yüklenen stres yükü yaş ilerledikçe daha da artmaya başlıyor.  Bu da insanoğluna hastalık olarak geri dönüyor. İşte stresin insan sağlığına en büyük etkisi uzun vade içerisinde çeşitli hastalıklara sebep olmasıdır.

Öte yandan yapılan araştırmalar gösteriyor ki stresle bazı hastalıkların doğrudan ilişkisi bulunuyor. Bunların başında kanser olarak gösterilebilir. Her ne kadar genetik ve çevresel faktörlerde kanser hastalığının oluşumunda etkili olsa dahi stres faktörünü de yadsımamak gerekiyor. Bunun dışında stresin başta ruhsal problemler olmak üzere pek çok hastalığın temelinde yattığını vurgulamak gerekir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Öneriler

  • Stresin kişilik yapısıyla da ilişkisi oldukça yakındır. Bazı insanlar kişilik yapısı gereği strese daha yatkın olmaktadır. Bu yapıda insanlar için meditasyon, spor gibi çeşitli aktiviteler ile stresten uzak durabilir.
  • Kafanızı boş tutmak deşarj olmak için çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Balık tutmak, spor yapmak, avlanmak gibi eylemlerle stresi yenebilirsiniz.
  • Beslenmek stres üzerinde etkisi bulunur. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.
  • Devamlı kötü düşünmek yerine bardağın dolu tarafına da bakmaya gayret gösterilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two + 12 =