POLİTİKA

HAKKIMIZDA

YAZI GÖNDER

İLETİŞİM

KONUM EKLE

Ana SayfaSağlıkHastalıklarVajinismus Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Süreci!

Vajinismus Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Süreci!
V

Vajinismus Nedir? Vajinismus Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Detaylar İçin...

Vajinismus Nedir?

Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye verilen addır.

Vajinismus hastalığı ise kadınların ilişki sırasında ön sevişmede bir sorun yaşamadan, zevk alması, ancak birleşme anında yaşadığı istemsiz kasılmalar yaşaması ile penisin vajina içine girememesi ya da çok ağrılı bir şekilde girmesi ile oluşan bir semptomdur.

Vajinismus Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı nedenleri kadınların korku, kaygı ve endişelerinden kaynaklı ilişkiye izin verememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum sadece vajinada değil karın, bel, sırt, bacak gibi bölgelerde de kasılmalar olabilmektedir. Bu yüzden cinsel ilişki ve sonraki günlerde kas ağrıları yaşanabilmektedir. Bu ağrı ve kasılma şiddetine göre eşi tarafından da fark edilebilmektedir. Vajinismus hastalığında kişiler canları çok acıyacak, çok kan akacak gibi izlenimlere kapılırlar ve kontrolsüz olarak bölge kasılarak ilişkiye olanak verememektedir. Bu yüzden uzun yıllar evliliklerinde rağmen halen bakire olan kadınlar bulunmaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusun belirtileri arasında;

  • Jinekolojog muayene masasından korku ve muayene sırasında kasılma ile jinekolojik muayene olamama,
  • Vajinal tampon kullanamama,
  • Vajina içine parmak sokamama,
  • Genital bölgeye ayna ile bakamama gibidir.

Nedenler arasında kadınlarda geçmişte bilinçaltına yerleşmiş cinsellikle ilgili olumsuz düşüncelerdir. Her denemede meydana gelen ağrı ile kişi bir sonrakinde hafızasında kalan ağrıyı düşünerek ilişkinin yaşanmasını engelleyen duvar olarak tabir edilen durum ile karşılaşılmaktadır. Hastalığın tedavisi kişinin ihtiyacına göre değişmektedir. Bazıları için bilgi yeterli olurken, davranışsal tedaviler de uygulanabilmektedir. Bazı hastalarda ise çocukluk dönemi ve anne baba ilişkilerini içeren dinamik olarak adlandırılan tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 2 =